StoryEditorporady prawne

Kiedy rodzeństwo może wnosić o zachowek i podział gospodarstwa?

08.03.2024., 12:00h
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAMdr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
W lutym 2005 roku rodzice przechodzili na emeryturę i w związku z tym musieli przekazać gospodarstwo jednemu dziecku. Rodzeństwo, a było nas pięcioro, nie było zainteresowane wtedy prowadzeniem działalności rolniczej. Tata zmarł w 2020 roku, żyje jeszcze mama i nie chce konfliktów. Czy rodzeństwo może wnosić o zachowek? Jakie są zasady jego wyliczenia?

Kto jest uprawniony do zachowku?

Uprawnieni do zachowku wskazani zostali w art.  991 Kodeksu cywilnego. Mianowicie zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy roszczenia o zachowek się przedawniają?
  • Jak oblicza się wartość przedmiotu darowizny?
  • Kto jest uprawniony do zachowku?

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, bądź w postaci świadczenia od fundacji rodzinnej lub mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Jak oblicza się wartość przedmiotu darowizny?

Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili...

Pozostało 38% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 22:24