Sprzedaż/Darowizna ziemiJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorPorady prawne

Przekazanie gruntów rolnych rodzinie a podatek. Co się bardziej opłaca - umowa darowizny czy sprzedaż?

01.12.2023., 16:00h
Syn Czytelniczki chciałby przekazać siostrze, która prowadzi już swoje gospodarstwo rolne, 2 ha ziemi. Córka kobiety nie wie jednak, w jaki sposób nabyć grunty, czy na podstawie darowizny, czy poprzez sprzedaż. Ponadto zastanawia się, czy po zawarciu którejkolwiek z umów będzie zobowiązana do zapłaty podatku?

Czy płaci się podatek, jeśli kupi się albo dostanie ziemię od brata?

– Syn chciałby przekazać siostrze dwa hektary gruntów rolnych. Córka ma już gospodarstwo rolne. Zastanawia się, czy ma to być darowizna, czy sprzedaż. Czy w przypadku tych umów córka będzie zobowiązana do zapłaty jakiegoś podatku? – pyta Czytelniczka

Z artykułu dowiesz się:

  1. Przekazanie gruntów rolnych rodzinie a podatek. Co się bardziej opłaca - umowa darowizny czy sprzedaż?
  2. Czy płaci się podatek, jeśli kupi się albo dostanie ziemię od brata?
  3. Czy rodzeństwo płaci podatki od spadków i darowizn?
  4. Kiedy nie trzeba zgłaszać naczelnikowi US nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych?
  5. Czy od zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości jest odprowadzany podatek?

Czy rodzeństwo płaci podatki od spadków i darowizn?

– Jeżeli chodzi o umowę darowizny, to w przypadku rodzeństwa nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn. Według art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie włas­ności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. ...

Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 19:58