StoryEditorPORADY PRAWNE

Czy gospodarstwo rolne otrzymane w spadku trzeba prowadzić przez 5 lat? UKUR a prawo spadkowe

24.11.2023., 11:00h
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAMdr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
Czy w przypadku dziedziczenia i działu spadku, w skład którego wchodzą grunty rolne, stosuje się ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego? Czy nabywcy muszą mieć kwalifikacje rolnicze i prowadzić przez 5 lat działalność rolniczą na tych gruntach?

Czy nabywcy muszą mieć kwalifikacje rolnicze?

Według art. 2a Ustawy z dnia 11 kwietnia 2023 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR), nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej. Powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z powierzchnią nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rodzinnego nabywcy nie może przekraczać powierzchni 300 ha użytków rolnych.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy nabywcy ziemi muszą mieć kwalifikacje rolnicze?
  • Czy nabywcy muszą prowadzić przez 5 lat działalność rolniczą na tych gruntach?

Przepisy powyższe nie dotyczą nabycia nieruchomości rolnej m.in. przez osobę bliską zbywcy, w wyniku dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego i działu spadku.

Czy nabywcy muszą prowadzić przez 5 lat działalność rolniczą na tych gruntach?

Natomiast w świetle art. 2b UKUR nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście. Obowiązku tego nie stosuje się do nieruc...

Pozostało 22% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 23:17