Jest problem ze zbiornikami na deszczówkę. Konieczne są zmiany w prawiefot. T. Ślęzak
StoryEditorporady prawne

Rolnik wystąpił o dopłatę do zbiornika na deszczówkę. Musi mieć pozwolenie na budowę?

14.05.2025., 09:00h
Alicja MorozAlicja Moroz

Złożyłem wniosek do ARiMR o dotację na przedsięwzięcie związane z ochroną środowiska, w tym przewidziany jest zbiornik na deszczówkę o pojemności 1000 l. ARiMR poprosiła o uzupełnienie wniosku w części dotyczącej tego, czy na ten zbiornik potrzebne jest pozwolenie na budowę. Starostwo powiatowe, pod które podlegam, odpisało, że tak. Słyszałem, że inne starostwa nie wymagają tego dokumentu. Jak to więc jest?

Zgłoszenie czy pozwolenie na zbiornik na deszczówkę?

Z budową zbiorników na deszczówkę jest istotnie w Polsce kłopot, ponieważ nie ma przepisów jednoznacznie wskazujących na wymagania, jakie muszą być w przypadku takich inwestycji spełnione. W efekcie organy administracji architektoniczno-budowlanej (starostwa powiatowe) podchodzą do tej kwestii w różny sposób. Jedne uznają, że wystarczy zgłoszenie, inne żądają pozwolenia na budowę. Nie jest też jasne, czy na budowę zbiornika na deszczówkę potrzebne jest zgłoszenie wodnoprawne lub pozwolenie wodnoprawne.

Wody opadowe to ściek?

W myśl poprzednio obowiązującego Prawa wodnego (z 18 lipca 2001 r.), wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów, były zaliczane do ścieków. Gospodarowanie nimi regulowały przepisy dotyczące gromadzenia nieczystości ciekłych.

Sytuacja zmieniła się po wejściu w życie nowego Prawa wodnego (z 20 lipca 2017 r.). Wody opadowe wypadły z kategorii ścieków. W art. 16 pkt 69 wymienionej wyżej ustawy wody opadowe lub roztopowe zostały zdefiniowane jako wody będące skutkiem opadów atmosferycznych.

Jakie jest stanowisko Wód Polskich w sprawie zbiorników na deszczówkę?

Wody Polskie stoją na stanowisku, że nie trzeba dokonywać zgłoszenia wodnoprawnego ani uzyskiwać pozwolenia wodnoprawnego w przypadku zakupu, montażu, budowy, uruchomienia instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości, takich jak:

  • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego;

  • instalacja rozsączająca, zbiornik nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny;

  • elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2025 13:07