Temperatura spadła z 5 do 2°C. Czy wciąż można nawozić azotem? TOP 5 pytań o wiosenne nawożenieIMGW/Canva
StoryEditorWiosenne nawożenie azotem

Temperatura spadła z 5 do 2°C. Czy wciąż można nawozić azotem? TOP 5 pytań o wiosenne nawożenie

05.02.2024., 15:34h
Czy wciąż można stosować azot, jesli temperatura spadła z 5 do 2°C? Jak interpretować elastyczny termin nawożenia? Czy IMGW publikuje temperatury także w weekendy? Na te i inne pytania rolnikom odpowiada Ministerstwo Infrastruktury.

 

Od 1 lutego rolnicy mogą stosować nawozy azotowe, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe. Informacje o tym, czy rolnik może wyjechać w pole z azotem, czy nie, publikuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW-PIB. Aktualnie nawożenie możliwe jest w 8 województwach, w 155 powiatach.

Sprawdź, czy w Twoim powiecie już można nawozić. Kliknij TUTAJ.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury na 5 najważniejszych pytań w sprawie wiosennego terminu nawożenia.

Kiedy jest możliwe stosowanie nawozów przed 1 marca?

Program azotanowy obowiązujący od 2023 r. wprowadza możliwość wcześniejszego stosowania nawozów w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych, średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C.

Przejście przez próg danej temperatury rozumiane jest jako termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C lub termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C.

W przypadku lokalizacji gospodarstwa na terenie 2 lub więcej powiatów, terminem rozpoczęcia nawożenia jest termin określony dla powiatu, z większym udziałem procentowym powierzchni gospodarstwa w tym powiecie w stosunku do całkowitej powierzchni tego gospodarstwa.

Z czego wynika 5-dniowy okres przyjęty do określenia przejścia przez próg 3°C lub 5°C? Dlaczego nie wystarczą np. 3 dni?

5-dniowy okres przyjęty do określenia przejścia przez próg danej temperatury wynika z fizjologii roślin (w tym okresie rozpoczynają się procesy wyznaczające wegetację). Dodatkowo 5-dniowy okres wskazywany jest m.in. w opracowaniach JRC (Joint Research Center), jako sposób na zdefiniowanie rozpoczęcia wegetacji roślin.

Czy możliwe będzie nawożenie w przypadku, gdy przez 5 kolejnych dni temperatura wynosiła 5°C, a następnie spadła do 2°C?

We wskazanym przykładzie możliwe będzie rozpoczęcie nawożenia. Należy jednak zaznaczyć, że podczas stosowania nawozów obowiązują jeszcze inne przepisy, których należy przestrzegać, takie jak ograniczenie stosowania nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub przykrytych śniegiem, wynikające z art. 20 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2023 r. poz. 569).

Jak interpretować elastyczny termin nawożenia? Czy jeśli przez 5 dni będą dodatnie średnie dobowe temperatury powietrza, po czym wystąpią przymrozki, to rolnik może zastosować nawóz na glebę nie zamarzniętą? Czy od nowa musi czekać na średnie dobowe temperatury 3°C lub 5°C?

Jeśli średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C lub 3°C i powiat, w którym znajduje się przeważająca część gospodarstwa rolnego znajdzie się w wykazie opublikowanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, można rozpocząć nawożenie. Progi 3°C i 5°C zostały wprowadzone z uwagi na rozpoczęcie procesów fizjologicznych w roślinach i wznowienie procesów, w przypadku roślin zasiewanych zimą. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu innych przepisów programu azotanowego odnoszących się do nawozów, np. zakazu stosowania nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub przykrytych śniegiem.

W jakim czasie będzie publikowana lista powiatów, które spełniły wymóg 5 kolejnych dni ze średnią dobową temperaturą powietrza powyżej 3°C i gdzie można ją znaleźć?

Wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5°C, będą publikowane codziennie (także w weekendy), w okresie od 1-go do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej TUTAJ.

image
Wzrosły kary dla rolników

WYŻSZE kary dla rolników za nieprzestrzeganie terminów nawożenia azotem 2024

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2024 20:19