Umowę przedwstępną na zakup gruntów rolnych – jaka forma i co z zadatkiem?Tygodnik Poradnik Rolniczy/canva
StoryEditorPorady prawne

Umowę przedwstępną na zakup gruntów rolnych – jaka forma i co z zadatkiem?

27.05.2023., 14:55h
Często rolnicy spotykają się z taką sytuacją: umawiają się z właścicielem ziemi na jej zakup po konkretnej cenie i w odpowiednim terminie. Jednak, kiedy ma dojść do transakcji nagle warunki się zmieniają. Dlatego warto wcześniej zawrzeć umowę przedwstępną. Co w niej powinno się znaleźć i jaką powinna mieć formę?

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Co musi zawierać umowa przedwstępna?
  • Jaką formę może mieć umowa przedwstępna?
  • Czy forma umowy przedwstępnej wpływa na zwrot zadatku?

– Zawarłem z sąsiadami ustnie przedwstępną umowę kupna działki rolnej. Ustaliliśmy cenę i zapłaciłem zadatek, na co mam pokwitowanie. Teraz jednak sąsiedzi żądają wyższej kwoty i odmawiają podpisania umowy u notariusza. Czy w tej sytuacji mogę żądać od nich zwrotu zadatku w podwójnej wysokości? – dopytuje się rolnik i jednocześnie Prenumerator Tygodnika Poradnika Rolniczego.

Co musi zawierać umowa przedwstępna?

Zgodnie z art. 389 § 1 Kodeksu cywilnego, umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, takie jak określenie stron umowy, przedmiot sprzedaży oraz cenę.

Jaką formę może mieć umowa przedwstępna?

Przepisy nie określają formy, w jakiej ma być zawarta umowa przedwstępna. Może ona zostać zawarta np. w formie ustnej, zwykłej pisemnej bądź też w formie aktu notarialnego. Zdecydowanie lepiej jest zawrzeć taką umowę przynajm...

Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 06:32