Ile świń może utrzymywać rolnik na użytek własny? Minister ogłosił bardzo ważną zmianę!arch.
StoryEditorZmiany w chowie świń na użytek własny

Chów świń na użytek własny: bez limitu 10 sztuk!

10.05.2023., 13:29h
Od 10 maja rolnicy mogą utrzymywać świnie na użytek własny. Tuż przed podpisaniem rozporządzenia wprowadzono ważną poprawkę w sprawie ilości zwierząt - nie ma ograniczenia do 10 sztuk!

Chów świń na użytek własny: nie ma ograniczenia do 10 sztuk!

10 maja weszło w życie rozporządzenie ws. utrzymywania świń na użytek własny. Nowe przepisy obniżają wymagania dotyczące bioasekuracji. Pierwotnie miały umożliwić każdemu rolnikowi chów na własne potrzeby jednej lochy lub 10 tuczników. Tak 8 maja informował minister rolnictwa Robert Telus. Jednak w podpisanym rozporządzeniu nie ma zapisu o ilości zwierząt. Jak wyjaśnił dziś szef resortu rolnictwa, w ostatniej chwili wprowadzono poprawkę, która zakłada, że nie ma ograniczeń sztuk zwierząt.

- W poniedziałek mówiłem, że rozporządzenie, które podpiszę da każdemu rolnikowi możliwość utrzymania na własny użytek trzody chlewnej. Podałem, że maksymalnie będzie to 10 tuczników lub 1 locha. Ale to było jeszcze przed podpisaniem rozporządzenia. Później jeszcze nad tym pracowaliśmy i w efekcie nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o sztuki – powiedział minister rolnictwa Robert Telus.

Telus o chowie świń na użytek własny: rolnik nie może wprowadzić świń do obrotu

Minister zaznaczył, że świnie te mogą być utrzymywane tylko na użytek własny.

- Jeżeli ktoś ma dużą rodzinę i skonsumuje 3 sztuki, to może mieć 3 sztuki. A jeżeli skonsumuje 7, to może mieć 7. Warunek jest tylko taki, że nie może wprowadzić świń do obrotu. To będzie pod ścisłą kontrolą inspekcji weterynaryjnej – zaznaczył Telus.

Minister dodał, że prosięta będą mogły być przemieszczane, ale tylko w granicach gminy lub w sąsiednich gminach pod nadzorem inspekcji weterynaryjnej.  

Jest szansa, że program Locha Plus będzie kontynuowany

Szef resortu rolnictwa poinformował, że pracuje nad uruchomieniem programu Locha+.

- Chcemy wznowić ten program, by dalej funkcjonował – zaznaczył Telus.

Jakie są uproszczenia dla rolników utrzymujących świnie w celu produkcji mięsa na własny użytek?

Zgodnie z nowym rozporządzeniem:

  • Nie ma konieczności sporządzenia przez posiadaczy zwierząt spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki ani bieżącego aktualizowania tego spisu.
  • Odstąpiono od obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
  • Nie ma konieczności stosowania się do nakazu wykonywania w danym gospodarstwie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie.
  • Odstąpiono od obowiązku stosowania przed obsługą świń środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF), w tym: mycia i odkażania rąk, oczyszczania i odkażania obuwia, bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętów wykorzystywanych do obsługi świń.
  • Nie jest wymagane uniemożliwienie osobom postronnym wchodzenia do budynków, w których są utrzymywane świnie.
  • Nie jest obowiązkowe monitorowanie i zwalczanie gryzoni.
  • W przypadku gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z występowaniem ASF i utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny nie będzie obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami do gospodarstwa, a także przed wjazdami i wyjazdami z takich gospodarstw.

Wprowadzono również zmiany w kwestii wykonywania badania laboratoryjnego w kierunku ASF w gospodarstwach zlokalizowanych na ww. obszarach objętych ograniczeniami, wykonywanych przy uboju świń na użytek własny. Badanie to dla wszystkich obszarów objętych ograniczeniami będzie wykonywane tylko w przypadku podejrzenia ASF. Decyzja dotycząca konieczności wykonania takiego badania pozostanie w gestii organów Inspekcji Weterynaryjnej.

Poza tym na obszarach wolnych od ASF będzie możliwe przemieszczenie świń pomiędzy gospodarstwami, w których utrzymuje się świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, jeżeli gospodarstwa te są położone na terenie tej samej gminy lub sąsiedniej gminy.

Więcej na temat zmian w programie znajdziesz TUTAJ

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 11:52