Minister rolnictwa Robert Telus podpisał w poniedziałek 8 maja br. rozporządzenie, wprowadzające obniżone wymagania dotyczące chowu świń utrzymywanych w celu produkcji mięsa na własny użytek.
StoryEditorZmiany w prawie

Chów świń na własny użytek na nowych zasadach. Co się zmieniło?

09.05.2023., 16:06h
Zgodnie z ministerialnymi zapowiedziami od jutra wchodzi w życie nowe rozporządzenie obniżające wymagania dotyczące chowu świń na użytek własny. Jakie zmiany wprowadza nowy przepis?

Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie o obniżeniu wymagań dot. chowu świń na własny użytek

Minister rolnictwa Robert Telus podpisał w poniedziałek 8 maja br. rozporządzenie, wprowadzające obniżone wymagania dotyczące chowu świń utrzymywanych w celu produkcji mięsa na własny użytek (w tym chowu loch). Nowe rozporządzenie ma obowiązywać od jutra, tj. 10 maja 2023 r i dotyczyć będzie tych hodowców, którzy utrzymują świnie jedynie w celu produkcji mięsa na użytek własny. Nie ma ograniczeń co do ilości zwierząt, które można utrzymywać

Jakie ułatwienia dla rolników wprowadza nowe rozporządzenie?

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmiany zawarte w rozporządzeniu obejmują:

  • Brak konieczności sporządzenia przez rolników spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki ani bieżącego aktualizowania tego spisu.
  • Brak obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
  • Brak konieczności stosowania się do nakazu wykonywania w danym gospodarstwie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie.
  • Odstąpienie od obowiązku stosowania przed obsługą świń środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF), w tym: mycia i odkażania rąk, oczyszczania i odkażania obuwia, bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętów wykorzystywanych do obsługi świń.
  • Zniesienie wymogu zakazującego osobom postronnym wchodzenie do budynków, w których są utrzymywane świnie.
  • Brak obowiązku monitorowania i zwalczania gryzoni.
  • W przypadku gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z występowaniem ASF i utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny zniesiono obowiązek wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami do gospodarstwa, a także przed wjazdami i wyjazdami z takich gospodarstw.

Zmiany dotyczące badania w kierunku ASF

Wprowadzono także istotną zmianę w kwestii wykonywania badania laboratoryjnego w kierunku ASF w gospodarstwach zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami, wykonywanych przy uboju świń na użytek własny. Od teraz będzie ono dla wszystkich obszarów objętych ograniczeniami wykonywane jedynie w przypadku podejrzenia ASF. Decyzja dotycząca konieczności wykonania takiego badania będzie podejmowana przez Inspekcję Weterynaryjną.

Zasady przemieszczania zwierząt z gospodarstw utrzymujących świnie na użytek własny

W przypadku potrzeby przemieszczania świń w obrębie obszarów wolnych od ASF, będzie ono możliwe pomiędzy gospodarstwami, w których utrzymuje się świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, jeżeli gospodarstwa te są położone na terenie tej samej gminy lub sąsiedniej gminy.

Z kolei, w przypadku przemieszczenia świń utrzymywanych na użytek własny w obszarach objętych ograniczeniami I-III konieczne będzie spełnienie wszystkich wymagań oraz wzmocnionych środków bioasekuracji, o których mowa w zał. III do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) ustanawiającego środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 21:08