Ochrona świń przed ASF na nowych zasadach. Co się zmieni?Dominika Stancelewska
StoryEditorWalka z ASF

Ochrona świń przed ASF na nowych zasadach. Co się zmieni?

04.02.2024., 13:32h
Rząd szykuje zmiany w bioasekuracji i przemieszczaniu świń w związku z ASF. Co się zmieni?

Będą zmiany w bioasekuracji i przemieszczaniu świń w związku z ASF. Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie, który dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia 2023/594.  

Nowe przepisy wprowadzają dodatkowe środki pozwalające na utrzymanie prawidłowej bioasekuracji. Regulują też kwestie przemieszczania świń, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, mięsa i produktów mięsnych oraz materiału biologicznego na obszarze kraju.

Więcej możliwości skutecznej dezynfekcji przed ASF

Co się zmieni? Otóż ministerstwo rolnictwa rozszerza możliwość zastosowania, poza matami dezynfekcyjnymi, urządzeń zapewniających skuteczną dezynfekcję przed ASF.

- Daje to możliwość stosowania nowoczesnych rozwiązań, maszyn i systemów zapewniających skuteczną dezynfekcję – tłumaczy resort.

Jednocześnie nadal istnieje możliwość przemieszczania świń na obszarach objętych ograniczeniami II do rzeźni również po uprzednim ich zgromadzeniu w miejscu wyznaczonym przez powiatowego lekarza weterynarii, położonym na obszarze objętym ograniczeniami II. Natomiast zgodnie z przepisami unijnymi nie jest dopuszczone takie gromadzenie zwierząt, na obszarze objętym ograniczeniami III.

Znakowanie świeżego mięsa i produktów mięsnych

Ponadto zostały zmienione przepisy odnoszące się do znakowania świeżego mięsa i produktów mięsnych. Będzie się ono odbywać na podstawie przepisów rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. oraz przepisów rozporządzenia 2023/594.

Kiedy nie będzie obowiązku wydawania świadectw zdrowia?

Ministerstwo wprowadza również przepisy, zgodnie z którymi, w przypadku przemieszczenia świń w obrębie Polski, nie będzie stosowany obowiązek wydawania świadectw zdrowia. Chodzi o przesyłki materiału kategorii 2 i 3 pozyskanych od lub ze świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami II lub III poza te obszary. Podobnie ma być w przypadku przesyłek produktów ubocznych pozyskanych od lub z dzikich świń poza obszarami objętymi ograniczeniami I, II i III. Ma to ułatwić przemieszczanie takich materiałów.

Link do projektu rozporządzenia TUTAJ.

Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu prawidłowe wykonanie postanowień rozporządzenia 2023/594, zmniejszenie ryzyka szerzenia się ASF oraz przyspieszenie zwalczania ASF na obszarze kraju.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 10:30