Rolnicy będą tracić ciągniki. Nowy bat na pijanych kierowców Policja/zdjęcie poglądowe
StoryEditorKonfiskata ciągnika po alkoholu

Za jazdę po pijaku rolnik straci ciągnik. Nawet ten wart 1 mln złotych

24.08.2023., 17:47h
Za jazdę po alkoholu będzie można stracić samochód, ciągnik, kombajn albo opryskiwacz. Taką karę przewidują przepisy, które mają skończyć z plagą pijanych kierowców. Ustawa już czeka na podpis prezydenta.

Rząd szykuje prawdziwy bat na pijanych kierowców. Kierowca, który będzie jechał pijany, straci samochód. Radykalny pomysł konfiskaty aut ma wejść w życie 14 marca 2024 roku. Ustawa w tej sprawie czeka już na podpis prezydenta.

Pijany traktorzysta straci ciągnik 

Okazuje się jednak, że zaostrzone przepisy dotyczą także rolników, którzy będą prowadzić ciągnik lub kombajn na podwójnym gazie. Dla nich też nie będzie żadnej taryfy ulgowej! 

- Przepisy o konfiskacie pojazdów nietrzeźwym kierowcom zaczną obowiązywać od 14 marca 2024 r. Ciągnik uczestniczący w ruchu drogowym będzie traktowany jak każdy inny pojazd mechaniczny – tłumaczy nam ministerstwo sprawiedliwości.

A to oznacza, że jeśli policja złapie nietrzeźwego traktorzystę, zabierze mu ciągnik (także kombajn, sieczkarnię czy opryskiwacz samojezdny).

Konfiskata pojazdu po alkoholu. Kiedy rolnik straci ciągnik? 

Ministerstwo sprawiedliwości wyjaśnia nam, że każdy nietrzeźwy kierowca, w którego krwi wykryje się przynajmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci pojazd. W przypadku recydywistów dolna granica stężenia alkoholu we krwi wyniesie 0,5 promila.

Pojazd zostanie skonfiskowany również kierowcy, który będzie miał przynajmniej ponad 1 promil alkoholu we krwi i spowoduje wypadek. Jeżeli kierowca, który spowodował wypadek będzie miał między pół promila a promilem alkoholu, o tym, czy straci auto zdecyduje sąd.

Natomiast pojazd nie będzie konfiskowany, gdy zostanie zniszczony lub poważnie uszkodzony.

Konfiskata pojazdu: co jeśli ciągnik lub kombajn są wzięte w leasing albo pożyczone od sąsiada?

Z kolei w sytuacji, gdy pojazd (także ciągnik i inne maszyny rolnicze samobieżne) nie jest wyłączną własnością kierowcy, ale jest przez niego użytkowany, sąd orzeknie przepadek równowartości wartości pojazdu sprzed wypadku. W takich sytuacjach trzeba będzie zapłacić równowartość samochodu, na podstawie jego wartości zapisanej w polisie, ewentualnie – jeśli jej nie ma – pod uwagę brana będzie jego wartość rynkowa.Taką możliwość sąd będzie miał np. w przypadkach korzystania z pojazdu na podstawie umowy leasingu, użyczenia lub w ramach współwłasności.

Ilu pijanych kierowców zatrzymała policja?

Statystyki są zatrważające. Z oficjalnych danych wynika, że w 2022 r. policja zatrzymała prawie 98 tysięcy pijanych kierowców. To o 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Natomiast w pierwszym półroczu 2023 roku policjanci zatrzymali ponad 47 tysiąca nietrzeźwych kierujących.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 09:16