Rejestracja pojazdów na nowych zasadachJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorZgłoszenie nabycia pojazdu

Zgłoszenie nabycia pojazdu znika. Od 1 stycznia 2024 r. auto zawsze trzeba przerejestrować

08.01.2024., 16:00h
Od 1 stycznia 2024 r. znika obowiązek zgłaszania nabycia pojazdu. Kierowcy nie mają już wyboru. Albo zarejestrują pojazd, albo zapłacą gigantyczne kary. Czy dotyczy to również ciągnika rolniczego?

Zniknął obowiązek zgłaszania nabycia pojazdów

Obowiązek zgłaszania nabycia pojazdów został zniesiony po znowelizowaniu niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości w zakresie przerejestrowania pojazdów i zastąpiono go obowiązkiem przerejestrowania pojazdu.

Co się stanie, jeśli rolnik nie zgłosi nabycia pojazdu?

Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, stosowane od roku 2020 przepisy dotyczące sposobu zgłaszania zbycia lub nabycia pojazdów przestały się sprawdzać i dlatego zastąpiono je nowymi. W związku z tym dwie czynności zostaną zastąpione jedną, co ma ułatwić proces rejestracji. Dzięki temu dane właścicieli pojazdów w centralnej ewidencji pojazdów będą sukcesywnie aktualizowane. Jeżeli pojazd nie zostanie zarejestrowany w terminie, to jego właściciel będzie musiał zapłacić karę.

Ile dni będą mieli kierowcy na przerejestrowanie pojazdu?

Zgodnie z nowymi przepisami, właściciele pojazdów będą mieli łącznie 30 dni od dnia nabycia pojazdu na jego zarejestrowanie. Natomiast w przypadku przedsiębiorców będzie to 90 dni.

Jakie będą skutki nieterminowego zarejestrowania pojazdu?

Brak terminowości będzie egzekwowany od właścicieli pojazdów poprzez nakładanie na nich wysokich kar. Okazuje się, że za niedopełnienie obowiązku rejestracji będą oni musieli zapłacić:

  • w wysokości 250 zł dla dotychczasowego właściciela pojazdu, który nie zawiadomił starosty o zbyciu pojazdu (obecna wysokość kary nawet do 1 000 zł),
  • w wysokości 500 zł dla właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację pojazdu (obecna wysokość kary nawet do 1 000 zł za brak zgłoszenia nabycia pojazdu),
  • w wysokości 1000 zł, jeśli wniosek o rejestrację pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie został złożony w terminie 180 dni.

Czy zniesienie obowiązku nabycia pojazdu dotyczy również ciągnika rolniczego?

Z rozporządzenia w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach wynika, że zniesienie obowiązku zgłoszenia nabycia dotyczy również ciągników rolniczych.

image
Nowe zasady

Ważne dla kierowców zmiany od 1 stycznia 2024 roku! Nie przegap terminów

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: MC

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 05:44