StoryEditorCiekawostki

Piękniejsza twarz rolnictwa. Poznaj 9 rolniczek, które zmieniają media społecznościowe

30.10.2021., 16:10h
Z równym entuzjazmem wskakują do traktora, jak i w piękną sukienkę. Są młode, piękne i... kochają rolnictwo. O kim mowa? O rolniczkach, które działają w mediach społecznościowych i codziennie odczarowują stereotypy o pracy na roli i wsi.

Gospodarstwo rolne Nogły: Ewelina pokazuje życie mamy i rolniczki

Ewelina Nogły, rolniczka ze Śląska, wraz z mężem prowadzi gospodarstwo oparte na produkcji roślinnej i zwierzęcej. Na Facebooku prowadzi profil Gospodarstwo Rolne Nogły.

Jak sama twierdzi, działa w internecie po to, by uświadamiać ludziom, ile pracy i czasu wymaga zajmowanie się gospodarstwem. Na facebookowej stronie pokazuje swoje życie: mamy i rolniczki. W rolnictwie odnalazła spokój, mimo że tej pracy towarzyszy często stres. Ostatnim sukcesem Eweliny jest nominacja do tytułu Rolnika Roku w województwie śląskim.


Joga i rolnictwo to dwie pasie Eryki Nawrockiej 

Natomiast Eryka Nawrocka prężnie działa nie tylko na Facebooku, ale także na instagramie i TikToku. Jej kanał na YouTube poświęcony jest drugiej, obok rolnictwa, pasji – jodze.

Od kilku lat prowadzi gospodarstwo, przekazywane w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Jak podkreśla, nikt nie zmuszał jej do kontynuowania rodzinnej tradycji, jednak zaszczepiona przez rodziców miłość do ziemi, wsi i rolnictwa zrobiła swoje. Jej pozytywna energia i pasja pomogły w zdobyciu wielu fanów w mediach społecznościowych, a to pozwala codziennie walczyć ze stereotypem niewykształconego rolnika, pozbawionego dodatkowych zainteresowań. 

 

Rolnikowa - praca w gospodarstwie jest ciężka, ale daje wiele satysfakcji 

Rolnikowa, czyli Joanna, na swoim Facebooku przedstawia się jako dziewczyna, która od małego żyje i pracuje w gospodarstwie.

Zajmuje się produkcją mleka i hodowlą bydła mlecznego – postrzega to jako szereg zadań, które ze sobą współgrają. Ich sprawne wykonanie jest gwarancją sukcesu. Podkreśla, że praca na roli jest ciężka fizycznie, ale może też być źródłem ogromnej satysfakcji.

Drażni ją stereotyp, że na polu wszystko "samo rośnie", a rolnik tylko nadzoruje ten proces. W swojej pracy najbardziej lubi zadania związane z obsługą maszyn i to właśnie filmiki z kabin traktorów pojawiają się często na jej profilu.

Amarylisum - w swoim królestwie stawia na zboża i... zioła. I pokazuje to na Instagramie

Instagram w niektórych grupach społecznych swoją popularnością dawno już prześcignął Facebooka. Także tam znajdziemy liczne rolniczki, walczące ze stereotypami.

Taką misję dla swoich mediów społecznościowych widzi także Aneta Modrzejewska, na Instagramie i Facebooku znana jako Amarylisum. Gospodarstwo, które prowadzi wspólnie z mężem, zajmuje się zbożami i ziemniakami, ale dodatkową pasją Anety są zioła.

Rolniczka nie krępuje się pokazać w wydaniu "codziennym", związanym z ciężką pracą np. przy wykopkach, ale równocześnie podkreśla, że nie lubi wszelkich stereotypów, także tych związanych z wyglądem rolników i rolniczek - jedną z jej pasji jest także kosmetyka. 

Piękna i Bestia z Ursusa

Paulinę Łuczyk z Podkarpacia użytkownicy Instagrama kojarzą jako Bestię z Ursusa.

Dziewczyna urzeka ich swoją autentycznością i zaangażowaniem w to, co robi. Jej pasja do rolnictwa ukształtowała się za sprawą dziadka już w dzieciństwie i od tamtej pory wciąż się powiększa!

Żadne zadanie w gospodarstwie nie jest dla Pauliny zbyt trudne czy zniechęcające - z uśmiechem na ustach naprawia usterki w maszynach czy robi kiszonki dla zwierząt, a wszystko w miarę czasu i możliwości relacjonuje na Instagramie, gdzie zgromadziła znaczne grono obserwatorów z Polski i nie tylko.

Karolina Ozga pokazuje, że kobieta i traktor mogą być idealną parą

Na profilu Karoliny Ożgi zdjęcia w pięknych, kobiecych sukienkach na tle masywnych ciągników nie są niczym zaskakującym. Karolina sama siebie opisuje jako wizjonerkę, entuzjastkę i bizneswoman.

Współprowadzi rodzinne gospodarstwo, nastawione na produkcję roślinną. Na swoim profilu w mediach społecznościowych nie tylko pokazuje, że kobieta i traktor mogą być zgraną parą, ale także dzieli się obrazkami z życia rodzinnego czy zaskakującymi przepisami - np. na zupę z lebiody.

Udowadnia, że współczesne rolniczki są wykształcone, niezależne i zadbane, a praca w gospodarstwie to ich pasja. Sama przyznaje, że wieś od zawsze miała szczególne miejsce w jej sercu i nie zamieniłaby jej na nic innego.

Weronika&Marlena GR Załoga, czyli rolniczki podbijają YouTube

Co dwie pary rąk do pracy w gospodarstwie to nie jedna - mogłyby powiedzieć siostry Weronika i Marlena. Wspólnie działają w mediach społecznościowych, na YouTube prowadząc kanał Weronika&Marlena GR. Załoga.

Pełne energii i pozytywnego nastawienia, prowadzą wraz z rodzicami gospodarstwo nastawione na produkcję warzywną i roślinną. Podkreślają, że są nie tylko zaangażowane w pracę, ale także pełne szacunku i podziwu dla innych rolników, którzy każdego dnia działają na roli.

Dzięki swojej działalności w mediach społecznościowych chciałyby kreować nowy wymiar polskiej wsi – nowoczesnej, wręcz modnej, na której dziewczyny i kobiety są traktowane jak partnerki. Według Weroniki i Marleny wiejskie pochodzenie i praca na roli to powód do dumy, nigdy do wstydu.

Basia Narwojsz pokazuje pracę w gospodarstwie mlecznym

O Basi Narwojsz mogliście już przeczytać w Tygodniku Poradniku Rolniczym.

Wraz z rodzicami i dziadkiem dziewczyna prowadzi gospodarstwo nastawione na produkcję mleczną, a swoim życiem dzieli się między innymi na kanale YouTube. Podkreśla, że angażuje się nie tylko w pracę w gospodarstwie, ale także w życie rolnicze w Polsce – bywa na targach, potrafi też pokazać swój opór na strajkach.

Specjalistyczna wiedza Basi już teraz jest ogromna – dziewczyna z pewnością zaskoczyłaby niejednego rolnika z wieloletnim doświadczeniem. 

Vvictoiy pokazuje, że rolnictwo może być życiową pasją a nie kaprysem

Do popularnych na YouTube polskich rolniczek zalicza się także Wiktoria Kaczmarczyk, użytkownikom tej platformy lepiej znana jako vvictoiy. Pod tą samą nazwą można ją znaleźć także na Instagramie.

Wiktoria dokumentuje to, czym zajmuje się w gospodarstwie, chcąc pokazać, jak wygląda życie na wsi i zmierzyć się z krzywdzącymi stereotypami, dotyczącymi między innymi tego, że dla młodych dziewcząt rolnictwo to tylko chwilowa zachcianka, a nie życiowa pasja.

Pomysłowe i przedsiębiorcze kobiety zmieniają wieś

Przeprowadzone w 2020 r.  na zlecenie BNP Paribas badanie dotyczące sytuacji kobiet na wsi pokazało, że kobiety stanowią prawie 50% siły roboczej w rolnictwie i prowadzą około 30% gospodarstw.

Ponad 70% kobiet zadeklarowało, że są zadowolone z życia na wsi, a znaczna większość, bo aż ponad 90%, nie planuje przeprowadzki do miasta. Dzięki energicznym paniom, które odczarowują mity o rolniczkach w internecie i w swoich małych społecznościach, nie tylko rośnie świadomość na temat kobiecej pracy na roli, ale też wieś rozwija się i zmienia na lepsze.

Zuzanna Ćwiklińska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 06:28