StoryEditorWiadomości rolnicze

"Pusta obora". Rozdzierającą serce piosenka rolnika staje się hitem Internetu

14.09.2022., 13:09h
Dla wielu osób o artystycznej duszy muzyka jest sposobem na wyrażenie swoich emocji. Takich artystów nie brakuje również wśród rolników. Jeden z nich podbija dziś serwis YouTube swoją kompozycją, związaną z wykonywanym zawodem. O czym śpiewa rolnik-piosenkarz?    

Traumatyczne doświadczenie rolnika

Autorem piosenki “Empty barn” (“Pusta stodoła”), która podbija serca słuchaczy w serwisie YouTube, jest rolnik z Pensylwanii w USA, Jeff Corle. Wcześniej Corle pracował jako muzyk w Nashville - był autorem piosenek. Potem jednak zdecydował się związać swoje życie z rolnictwem. Przez pewien czas hodował bydło, jednak los nie był dla niego łaskawy. Na początku tego roku Jeff musiał z powodów finansowych zrezygnować z hodowli i sprzedać swoje stado, po którym została właśnie pusta stodoła. Rolnik był zdruzgotany i postanowił przelać swoje emocje w muzykę. Tak powstała piosenka “Empty barn”. 

- Pusta obora, puste serce - śpiewa w refrenie Corle.

Piosenka oddaje emocje wielu farmerów z USA

Dla Jeffa Corle “Empty barn” to utwór, który wyraża jego najgłębsze uczucia – smutek i poczucie osamotnienia, które towarzyszyły mu, gdy sprzedawał swoje bydło. Jednak gdy opublikował piosenkę w internecie, okazało się, że wielu rolników podziela jego emocje. Szczególnie poruszeni są ci, którzy znaleźli się w takiej samej sytuacji jak on: z różnych powodów nie byli w stanie dłużej utrzymywać swojego gospodarstwa i musieli zrezygnować z dalszej produkcji rolnej. 

W komentarzach pod nagraniem kolejni rolnicy opisują swoje historie.

“Z powodu całej serii niesprzyjających okoliczności sprzedałem swoje krowy mleczne w 2018 roku. To była zdecydowanie najgorsza rzecz, jaka mi się kiedykolwiek przydarzyła” - pisze jeden z nich i dodaje otuchy pozostałym: dziś znów na jego farmie są krowy. Przyznaje jednak, że konieczność sprzedaży zwierząt to ból, jakiego nie da się zapomnieć. 

“Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że niewielkie, rodzinne gospodarstwa, które były kiedyś opoką tego kraju, niebawem będą zapomniane” - dodaje melancholijnie inny użytkownik YouTube.

Choć rolnictwo w USA wielokrotnie bywa stawiane za wzór rolnikom z innych krajów, coraz większą rolę odgrywają tam ogromne, wielohektarowe farmy. Małe gospodarstwa, prowadzone przez pokolenia, powoli zanikają. Piosenka “Empty barn” wyraża emocje, które towarzyszą tamtejszym farmerom, gdy muszą porzucić marzenie o rolnictwie. 
Zuzanna Ćwiklińska
video, foto: Jeff Corle/youtube
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 14:31