Rolnicy. Podlasie koszenie kukurydzy u Moniki i Tomka z PokaniewaMonik i Tomek Cieślik Pokaniewo Złote Jabłko/zrzutekranu
StoryEditorRolnicy. Podlasie

Tomek Cieślik z "Rolnicy. Podlasie" i kiszonka z kukurydzy [VIDEO]

06.10.2023., 16:30h
Monika i Tomek Cieślik są bohaterami programu „Rolnicy. Podlasie”, w którym opowiadają o tym, co robią w swoim gospodarstwie. Rolnicy prowadzą również swój kanał na YouTube. W ostatnim czasie opublikowali film, w którym opowiadają o tym, jak w tym roku poradzili sobie z koszeniem kukurydzy na kiszonkę.

Ile Monika i Tomek Cieślikowie skosili kukurydzy?

Autorką nagrania pokazującego ostatnie momenty z koszenia kukurydzy jest Monika, która przyznaje, że w tym roku obszernego nagrania z wożenia kukurydzy takiego, jak rok temu, nie będzie, ponieważ musiała być wtedy na dożynkach, jednak małżeństwu udało się nagrać ostatnie przyjazdy ciągników z pola, które wysypują kukurydzę do wypełnionych po brzegi silosów.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku małżeństwo Cieślików nagrało relację z koszenia kukurydzy na kiszonkę, która zyskała 316 tys. odsłon, nic więc dziwnego, że i w tym roku widzowie domagali się powtórki. W ubiegłym roku Monika i Tomek ścięli 77 ha kukurydzy. Patrząc na ilość zapełnionych silosów, w tym roku mogło być podobnie.

Jak Monika i Tomek Cieślikowie zakiszają kukurydzę?

Monika i Tomek Cieślikowie preferują zakiszanie kukurydzy w silosach. Ścięta roślina jest przywożona przez ciągniki na potężnych przyczepach i rozrzutnikach, które wysypują paszę między dwoma ściankami. Następnie kukurydza jest ugniatana przez ciągniki oraz rozgarniana i również ugniatana przez ładowarkę. Kiedy już cała kukurydza zostanie w odpowiedni sposób przygotowana, Cieślikowie przystępują do okrywania. Kukurydza jest najpierw przykrywana cienką, prawie przezroczystą folią. Potem przychodzi czas na okrycie grubszą folią, która czarną stroną jest skierowana do wewnątrz, a białą do zewnątrz, a na koniec kładziona jest siatka.

– Jak widzicie, u nas pryzmy przykrywa się trzema warstwami. Najpierw kładziemy folię podkładową, potem nakładamy folię główną. Ostatnią warstwę stanowi siatka, która ma zapobiegać uszkodzeniom folii przez ptaki, czy nawet naszego psa, który lubi biegać po pryzmach – wyjaśniła Monika.

Na koniec folia została dociążona zielonymi wałkami, które zapobiegną podrywaniu jej przez wiatr.

„Rolnicy. Podlasie”, kiedy emisja?

Program „Rolnicy. Podlasie” to produkcja stacji Fokus TV, w której rolnicy z Podlasia prezentują życie w gospodarstwie na podlaskiej wsi. „Rolnicy. Podlasie” są emitowani w każdą niedzielę o godz. 20.15.

image
Rolnicy. Podlasie

Weterynaria z kontrolą u Andrzeja z „Rolnicy. Podlasie”. Gorzkie słowa pod adresem rolnika

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Monika i Tomek Cieślik Pokaniewo Złote Jabłko

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 21:47