StoryEditorWiadomości rolnicze

Uczniowskie pokazy polowe, czyli Agro Show w ZSRCKU w Trzciance

01.06.2022., 20:06h
Każdy gospodarz marzy o tym, żeby prace polowe u niego można było wykonać  w takim szybkim tempie  w jakim zrobili to dziś uczniowie klas rolniczych Zespołu Szkół RCKU w Trzciance k. Opalenicy. Po raz kolejny w historii szkoły zorganizowali oni uczniowskie Agro Show, podczas których pokazali wszystkie prace polowe od koszenia żyta na pokos po siew rośliny następczej.

Tradycja tej imprezy sięga 2011 roku, ale przez ostatnie 2 lata z powodu pandemii koronawirusa pokazy się nie odbywały. Tym bardziej chętniej i liczniej cała społeczność szkolna, kandydaci do nauki w szkole, rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście i okoliczni rolnicy zgromadzili się w środowe przedpołudnie na przyszkolnym polu, by obejrzeć pokazy młodych rolników.

A było co podziwiać. Do pokazów zgłoszono ponad 40 zestawów składających się z ciągnika rolniczego zagregowanego z maszyną rolniczą. Uczniowie technikum rolniczego, którzy przyjechali do szkoły zestawami z własnych gospodarstw pokazali cały zakres prac polowych od pokosu żyta na kiszonkę po siew rośliny następczej.

I tak najpierw na przyszkolnym polu żyta pojawiły się ciągniki z kosiarkami dyskowymi i rotacyjnymi. Następnie zestawy ze zgrabiarką karuzelową, prasą zwijającą i owijarką do bel. Gotowe bele sianokiszonki zostały zebrane przez ciągniki z ładowaczami czołowymi, wyposażonymi w chwytaki do bel i załadowane na 2 przyczepy platformowe.

Na uprzątniętym polu najpierw pojawiły beczki asenizacyjne rozlewające pokazowo wodę zamiast gnojowicy. Następnie w ruch poszły brony talerzowe i agregaty ścierniskowe, następnie pługi obracalne, brony i agregaty uprawowe. Na sam koniec pokazów swoje j5 minut miały też siewniki do kukurydzy i zbóż oraz rzepaku.

Jako ciekawostki na placu pojawiły się także: opryskiwacz sadowniczy i przyczepy rolnicze o ładowności od 8 do 14 ton.

Największy aplauz wzbudził pokaz wyremontowanego ciągnika Ursus C-4011 z 3-skibowym pługiem zagonowym, który nie ustępował nowszej i bardziej zaawansowanej technologicznie konkurencji także wykonując orkę.

Po zakończeniu pokazów polowych wszyscy ich uczestnicy przejechali na plac mechanizacyjny na terenie szkoły, gdzie odbył się piknik z konkurencjami zręcznościowymi dla uczniów wszystkich klas. Klasy, które zdobyły najwięcej punktów  w poszczególnych konkurencjach otrzymały nagrody rzeczowe, a dla wszystkich uczestników przygotowano smaczny poczęstunek; pyszną grochówkę i placki drożdżowe prosto z pieca.

Pokazy rolniczego Agro Show w Trzciance przygotowała grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych wraz z uczniami klas rolniczych i dyrekcją szkoły.

Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć  z tego wydarzenia!

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. czerwiec 2023 23:57