Rolnicy. Podlasie wyrywanie rzepkiJustyna Czupryniak/Canva/zrzut ekranu Białystok.se
StoryEditorRolnicy. Podlasie

W gospodarstwie Andrzeja z „Rolnicy. Podlasie” zbiór rzepy jak u Tuwima. "Pocą się, sapią, stękają srogo"

17.11.2023., 16:00h
Na Podlasiu nadszedł czas jesiennych wykopków i nie chodzi tu o ziemniaki. W gospodarstwie głównych bohaterów, Gienka i Andrzeja, odbył się zbiór rzepy rodem z wiersza Juliana Tuwima. Jak do tego doszło?

Jesienny wykopki u Gienka i Andrzeja z „Rolnicy. Podlasie”

Kiedy nadchodzi jesień, Gienek i Andrzej mają dużo pracy. Rolnicy nie tylko sadzą słynne na całą Polskę czerwone ziemniaki, ale również zwykłe. Gienek, podczas nagrań do programu, wielokrotnie opowiadał o tym, jak bardzo lubi rzepę, dlatego co roku decyduje się na jej zasiew, a dojrzałą roślinę sprząta z pola przed pierwszymi przymrozkami. Tym razem nie poszło jednak tak łatwo.

Sceny niczym z wiersza Tuwima na polu u Gienka i Andrzeja z „Rolnicy. Podlasie”

Jak poinformował portal Białystok.se.pl, Gienek udał się na zbiór rzepy wraz ze swoim synem Andrzejem, sąsiadem Jastrzębiem i pomocnikiem, którego imienia nie podano, by zebrać rzepę. To właśnie na polu, gdzie rosło warzywo, rozegrały się sceny rodem z wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”.

 

„Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie,

Chodził tę rzepkę oglądać co dzień.

Wyrosła rzepka jędrna i krzepka,

Schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka!

Więc ciągnie rzepkę dziadek niebożę,

Ciągnie i ciągnie, wyciągnąć nie może!”

 

W przypadku rolników z Podlasia, to Gienek zasiał rzepkę i nie mógł jej wyciągnąć. Zaparty gospodarz zawołał do pomocy swoich towarzyszy. I tak Gienek za rzepkę, za Gienka Jastrząb, za Jastrzębia anonimowy pomocnik, a za anonimowego pomocnika Andrzej. Niestety, mężczyźni ciągnęli roślinę z taką siłą, że Gienek upadł z impetem na pole porośnięte rzepą niezdolny do samodzielnego wstania. Koledzy i syn nie zostawili jednak rolnika w potrzebie i pomogli mu się podnieść. Następnie żwawo zabrali się za zbieranie korzeni i zapakowali przypięty do ciągnika wóz po sam czubek, po czym wyruszyli w drogę powrotną do domu.

Co wydarzy się w nowym odcinku „Rolnicy. Podlasie”?

Program „Rolnicy. Podlasie” jest emitowany w każdą niedzielę w stacji Fokus TV o godzinie 20.00. Jak wynika z zapowiedzi odcinka, w nadchodzący weekend kamera na pewno odwiedzi gospodarstwo Moniki i Tomka Cieślików z Pokaniewa, którzy zajmą się siewem, a następnie widzowie zostaną przeniesieni do gospodarstwa Onopiuków, gdzie Gienek i Andrzej będą przygotowywali plac pod kiszonkę z kukurydzy.

image
Rolnicy. Podlasie

Andrzej z „Rolnicy. Podlasie” zmienia dom w pałac. "Może i jakaś synowa się znajdzie"

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Białystok. se, Fokus TV

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:00