Cena pszenicy na giełdach najniższa od lat, w skupach też spada. Raport rynkowyElewarr
StoryEditorRaport rynkowy z początku grudnia

Cena pszenicy na giełdach najniższa od lat, w skupach też spada. Raport rynkowy

03.12.2023., 16:54h
Ceny zbóż wciąż spadają, tanieje nawet pszenica konsumpcyjna. Ceny pszenicy na giełdzie w Chicago i Paryżu spadły do najniższych od lat poziomów. Odpowiada za to nie Ukraina i Rosja, ale także... Chiny. Jak wygląda sytuacja na rynkach rolnych na początku grudnia?

Tanieje pszenica konsumpcyjna

Kolejny tydzień sytuacja na krajowym rynku zbóż nie zachęca rolników do sprzedaży ziarna. Z drugiej strony zadowoleni są rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęca, którzy kupują ziarno. Kolejny tydzień spadają także ceny pszenicy konsumpcyjnej.

Pomimo zakazu importu ziarna z Ukrainy, ceny w Polsce należą do najniższych w Unii. Nie są jednak na tyle atrakcyjne, aby zastąpić ukraińskie i rosyjskie ziarno, które jest chętnie kupowane przez kraje zachodniej i południowej. Europy.

Rosja coraz bardziej aktywna w eksporcie zbóż

Według Państwowej Służby Celnej od początku sezonu 2023/2024, według stanu na 1 grudnia, Ukraina wyeksportowała 13,097 mln ton zbóż i roślin strączkowych, z czego w listopadzie 3,9 mln ton, tj. zaledwie o 0,4 mln t mniej, niż w listopadzie ub.r.

Jak donosi InfoGrain, aktywna w eksporcie jest także Rosja, która dominuje na głównych kierunkach do Afryki Północnej i na Bliski Wschód, co oznacza problemy ze zbytem nadwyżek z Europy.

Cena pszenicy na giełdach najniższa od lat

Ceny pszenicy na giełdzie w Chicago i Paryżu spadły do najniższych od lat poziomów. Analitycy rynkowi dopatrują przyczyn w Chiny, które miały opóźnić przejęcie kilku ładunków francuskiej pszenicy. To posunięcie jednocześnie podważyło wyobrażenia o apetycie Chin na import pszenicy, które było budowane na podstawie zakłóceń w zbiorach pszenicy w tym kraju spowodowanych nadmiernymi opadami.

Jaka jest cena kukurydzy z Ukrainy?

Z drugiej strony ze względu na względną stabilizację portów głębinowych Ukraina odnotowała wzrost eksportu kukurydzy do Chin. Na dzień 27 listopada wyeksportowała 2,4 mln ton kukurydzy z zakontraktowanych od początku miesiąca 2,5 mln ton. Na grudzień zakontraktowano już 2,2 mln ton. Cena ukraińskiej kukurydzy wraz z dostawą kształtuje się na poziomie około 250 dolarów/t.

Opublikowana list firm, które importowały zboże z Ukrainy pokazuje, że wielu chciało na tym zarobić

Tymczasem na krajowym podwórku rozgorzała dyskusja na temat publikacji przez resort rolnictwa listy firm importujących ziarno z Ukrainy. Na ten temat przeczytasz w artykule: LISTA FIRM importujących zboże z Ukrainy. Rząd wreszcie ją ujawnia.

Bez względu na to, jak ona została odebrana przez różnych uczestników rynku zbóż i nie tylko, pewne jest jedno, na zakupie atrakcyjnego towaru, zarobić chciało wielu i to bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Co oznacza, że jeśli tylko tamtejsze ziarno będzie tańsze od naszego, nasi rolnicy mogą mieć problem, a zakaz importu nie będzie trwał wiecznie.

Niewiele ubojni podnosi ceny tuczników

Na krajowym rynku żywca wieprzowego już tylko nieliczne zakłady decydują się na podwyżki cen skupu. Zarówno w Niemczech, jak i w Danii utrzymano ceny żywca na dotychczasowym poziomie, spadki cen wyhamowały we Francji, w Belgii ceny lekko wzrosły.

Hiszpańska wieprzowina depcze po piętach

Chiny w dalszym ciągu obniżają cenę żywca, która jest już na poziomie poniżej 2 euro/kg wagi żywej. W dalszym ciągu walkę o konkurencyjność na tamtejszym rynku między amerykańskimi a europejskimi eksporterami wygrywają Amerykanie, dlatego Europejczycy w dalszym ciągu skupiają się na ulokowaniu mięsa na wewnętrznym rynku i czekają na świąteczny wzrost popytu. Z powodu mniejszego eksportu do Chin, na unijnym rynku pojawia się coraz więcej hiszpańskiej wieprzowiny, która jest oferowana w konkurencyjnych cenach.

Ze względu na niedobór warchlaków, duńska giełda ponownie podniosła ceny, co przełożyło się także na ceny warchlaków w Polsce. Warchlaki zdrożały przeciętnie o 10–20 zł/szt.

image
Co zamiast ugorowania?

Czy rolnicy będą musieli ugorować ziemię w 2024 roku? Wojciechowski o derogacji GAEC 8

Paliwo tanieje

Zgodnie z przewidywaniami e-petrol.pl, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w ostatnich dniach nie jest duża. Przecena na stacjach jest możliwa dzięki korzystnej sytuacji na rynkach międzynarodowych, gdzie od kilku tygodni umacnia się złotówka, a notowania ropy naftowej, po spadkach z drugiej połowy października, ustabilizowały się w rejonie 80 dolarów.

W związku z tym, e-petrol.pl prognozuje, że ceny Pb 95 w kolejnym tygodniu będą kształtowały się na poziomie 6,36–6,48 zł/l, diesla 6,55–6,67 zł/l, a dla LPG – 2,98-3,05 zł/l.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. luty 2024 15:56