Cena zboża nadal spada, ale rosną ceny tuczników i prosiąt. RAPORT rynkowyenvato elements
StoryEditorRaport z rynków rolnych z początku czerwca

Cena zboża nadal spada, ale rosną ceny tuczników i prosiąt. RAPORT rynkowy

04.06.2023., 18:20h
Ceny zbóż nadal spadają, chociaż niektóre punkty skupu nieco podniosły ceny skupu zboża paszowego. Ceny rzepaku na giełdach szorują po dnie. Eksperci wskazują, że wprowadzenie benzyny E10 może jednak pozytywnie wpłynąć na ceny rzepaku. Ale na przeszkodzie mogą stanąć Chiny. Jaka jest sytuacja na rynku żywca? Czy dystrybutorzy obniżyli ceny nawozów? Sprawdź jaka jest sytuacja na rynkach rolnych na początku czerwca.

Cena zboża wciąż spada, ale ceny zbóż paszowych w niektórych punktach rosną

Po intensywnym okresie, pod koniec tego tygodnia, handel zbożem się uspokoił i to nie tylko z powodu braku przestrzeni magazynowej. Brak deszczu w wielu regionach kraju, studzi zapał rolników do pozbywania się zapasów. Tylko w niektórych punktach skupu ruch jest jeszcze duży. Ceny skupu nadal spadają, aczkolwiek niektórzy podnieśli nieznacznie ceny zbóż paszowych.

Analitycy rynkowi nie mają wątpliwości co do tego, że w nowy sezon wchodzimy z dużymi zapasami zbóż i bardzo dużymi zapasami rzepaku. Co więcej, coraz powszechniej twierdzi się, że rynki nie reagują już tak emocjonalnie na to, co dzieje się w Ukrainie w kontekście funkcjonowania porozumienia zbożowego i wywozu ziarna przez porty czarnomorskie.

Analitycy rynkowi nie mają też wątpliwości co do tego, że Polska powinna przyjąć już za regułę, że będzie przyjeżdżać do nas ziarno i oleiste z Ukrainy, należy się więc na to intensywnie przygotowywać. Uruchamianie dopłat nie jest żadnym rozwiązaniem, wręcz przeciwne i zakłóca funkcjonowanie rynku. Należy się zająć budową infrastruktury portowej, ale także, a może nawet przede wszystkim – inwestycjami w przetwórstwo.

Czy wprowadzenie benzyny E10 wpłynie na ceny rzepaku i kukurydzy? 

Iskierką nadziei dla wysokich zapasów rzepaku i kukurydzy jest wprowadzenie od przyszłego roku benzyny E10. Przyjęta pod koniec maja ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowania, przewiduje wdrożenie benzyny E10 w miejsce dotychczasowej E5. Ustanawia ona również ważne regulacje wyznaczania w najbliższych latach poziomu oraz sposobów realizacji narodowego celu wskaźnikowego dla biopaliw, a także obligatoryjnego blendingu, tj. minimalnego dodatku biokomponentów do tzw. paliw normatywnych, czyli oleju napędowego i benzyn silnikowych.

Adam Stępień, dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, uważa, że uchwalona ustawa, dzięki odpowiednim rozwiązaniom w zakresie opłaty zastępczej i współczynnika redukcyjnego NCW, a także uregulowaniu blendowania estrów w oleju napędowym, branża olejowo-estrowa będzie w stanie w przyszłym roku zagospodarować nawet do 2,5 mln ton nasion.

Biosiesel z Chin masowo napływa do UE

Tymczasem nasi zachodni sąsiedzi alarmują, że od początku roku na unijny rynek wchodzi w dużych ilościach biodiesel z Chin, który może nie spełniać unijnych wymogów zrównoważonego rozwoju, pomimo, że jest za taki uważany. Badaniem tego procederu zajęły się niemieckie organy ścigania. Zdaniem niemieckich analityków, tanie towary z Chin, co do których certyfikacji eksperci mają wątpliwości, zmniejszają bowiem zapotrzebowanie przemysłu naftowego na biodiesel wytwarzany z europejskiego oleju rzepakowego.

Według Związku Promocji Roślin Oleistych i Białkowych (UFOP) od stycznia do kwietnia tego roku UE jako całość sprowadziła nawet 0,83 mln ton biodiesla z Chin, tj. prawie dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W połączeniu z oczekiwanym dobrym zaopatrzeniem rynku światowego w rzepak, ceny kontraktów terminowych w Paryżu od kilku miesięcy spadają niemal w sposób niekontrolowany.

Po raz pierwszy od listopada 2020 r. spadły nawet poniżej poziomu 400 euro/t. Zarówno Departament Rolnictwa USA, jak i Międzynarodowa Rada Zbożowa prognozują na nadchodzący sezon 2023/2024 więcej niż wystarczające dostawy rzepaku i soi. Produkcja rzepaku w UE może być najwyższa od 5 lat, tj. na poziomie 20 mln t.

Europejski rzepak stracił na wartości również w wyniku spadku cen ropy naftowej i oleju palmowego, a także cen soi w USA, które w międzyczasie spadły.

Ceny świń i prosiąt w górę. Ceny bydła stabilne

Zwyżki cen skupu oraz spadek cen zbóż paszowych, poprawiły sytuację producentów żywca wieprzowego. W końcu niska podaż żywca znajduje potwierdzenie w cennikach. Więksi dostawcy mogą wynegocjować duże wyższe ceny za trzodę chlewną. 

Pomimo tego, że cena tuczników na dużej niemieckiej giełdzie, w stosunku do ubiegłego tygodnia, pozostała niezmienna, dalsze podwyżki cen nie są wykluczone. Do 7 czerwca cena za tucznika w E klasie utrzymana została na poziomie 2,38 euro/kg.

Za wzrostem cen tuczników podążają podwyżki cen prosiąt. Ceny sprowadzanych przekroczyły już barix`erę 600 zł za sztukę, krajowych się do niej zbliżają.

Ceny skupu żywca wołowego po serii obniżek, tym razem zatrzymały się.

Agrochem Puławy obniża ceny nawozów. Kiedy to samo zrobią inni dystrybutorzy?

Brak opadów nie sprzyja stosowaniu azotu, stąd rolnicy, którzy zaopatrują się w nawozy na bieżąco, odkładają zakupu. Pomimo tego, że Agrochem Puławy już pod koniec maja obniżył ceny nawozów, nie zostały one zastosowane lawinowo w punktach dystrybucji. Dystrybutorzy podchodzą do nich spokojnie i wybiórczo.

image
Ceny nawozów spadają!

Ceny nawozów mocno spadły! Agrochem Puławy ma nowy cennik nawozów

Ceny paliwa stabilne

E-petrol.pl spodziewa się stabilizacji cenowej na stacjach na początku czerwca. Cena benzyny 95-oktanowej będzie trzymać się w przedziale 6,49–6,61 zł/l, olej napędowy – 6,07–6,19 zł/l a autogaz – 2,92–2,99 zł/l.

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 08:53