Ceny mleka w skupie spadły już o 25%. Analitycy nie mają dobrych wieści na przyszłośćArchiwum
StoryEditorPrognozy rynku mleka

Ceny mleka w skupie spadły już o 25%. Analitycy nie mają dobrych wieści na przyszłość

19.07.2023., 11:56h
Gospodarstwa mleczne od kilku miesięcy borykają się z ciągłym spadkiem cen mleka w skupie. Z tego powodu część rolników już zrezygnowała z chowu krów. Niestety to nie koniec kryzysu na rynku mleka. Jak wynika z prognoz analityków PKO BO, ceny mleka dalej będą spadać. Jak bardzo?

Ile wyniesie światowa produkcja mleka w 2023?

Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) prognozuje, że w roku 2023 światowa produkcja mleka, pomimo trudnej sytuacji rynkowej może ulec zwiększeniu o 0,9%. Wzrost ten nie będzie dotyczył głównych eksporterów na świecie, ponieważ w ich przypadku możliwy jest spadek produkcji o 0,2%.

Jaka będzie produkcja mleka w UE?

FAO zakłada także zmniejszenie produkcji mleka w Unii Europejskiej o –0,2% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Jest to szczególnie interesujące, zważywszy na fakt, że dane z pierwszych 4 miesięcy 2023 r. świadczą o zwiększeniu się produkcji mleka w państwach UE o 0,8% w porównaniu do roku 2022.

Co ma wpływ na obniżenie produkcji mleka?

Głównym czynnikiem wpływającym na obniżenie produkcji mleka ma wyraźny spadek pogłowia krów mlecznych. Analitycy prognozują, że istnieje możliwość pogłębienia trendu likwidacji gospodarstw mlecznych ze względu na nieopłacalną produkcję mleka.

Ile mleka skupuje się w Polsce?

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny, w pierwszych 5 miesiącach roku 2023 skup mleka zwiększył się o 1,5% w porównaniu do poprzedniego roku.

Odnotowany wskaźnik dynamiki sugeruje, że Polska może uplasować się nawet na 4 miejscu unijnych producentów mleka. Z otrzymywanych przez analityków danych wynika również, że w kwietniu br. produkcja polskiego mleka była niższa od włoskiej o jedyne 0,4%. Analitycy zaznaczają również, ze w roku 2022 ta sama różnica była większa o 3,96% i wynosiła 4%.

Słaby eksport polskiego mleka?

W roku 2022 wartość polskiego eksportu wzrosła aż o 24%. Niestety wskaźnik ten zmalał już w czasie pierwszych czterech miesięcy 2023 r. o 1,6%. Największą obniżkę polskiego eksportu w stosunku do 2022 r. odnotowano w kwietniu br. i wyniosła ona 14,4%. 

Co miało wpływ na obniżenie wartości eksportu produktów mleczarskich?

Na obniżenie wartości eksportu produktów mleczarskich w 2023 r. miało wpływ:

  • obniżenie cen wszystkich produktów mleczarskich,
  • mało dynamiczny eksport towaru w masie mleczarskiej,
  • obniżenie poziomu sprzedaży mleka płynnego do Chin.

W pięć miesięcy cena mleka w skupie w Polsce spadła o 25%!

Ceny skupu mleka w Polsce maleją od kilku miesięcy. Jak poinformował GUS, tylko w maju cena za litr spadła o 6,7% w porównaniu do roku 2022. W ujęciu rocznym był to pierwszy spadek cen od czerwca 2020 r.

W zestawieniu z rekordową ceną mleka z grudnia 2022 r. jej wysokość zmniejszyła się o 25%. Jest to najwyższy spadek ceny mleka od 20 lat.

Aż 97% spadek zysków polskich mleczarń 

Jak twierdzą analitycy PKO Banku Polskiego, spadek cen skupu mleka ma związek z obniżeniem cen produktów mleczarskich. Cena sprzedaży masła w blokach w maju 2023 spadła o 36% i utrzymała się w czerwcu. Odnotowany został również spadek cen sprzedaży pełnego mleka w proszku, który wyniósł 32% w maju, a w czerwcu zmniejszył się i był równy 30%.

Z danych przekazanych przez PONT wynika, że w pierwszej połowie 2023 r. branża mleczarska odnotowała spadek zysków równy 97%, co stanowi olbrzymią stratę w porównaniu do przeciętnego spadku w przetwórstwie spożywczym, który osiągnął poziom 2,4%.

Branża mleczarska odnotowała wzrost kosztów produkcji, które wyniosły ją o 17% więcej niż w poprzednim roku, natomiast przychód zwiększył się o jedyne 9%. Świadczy to o tym, że spadki cen skupu nie nadążyły za obniżkami cen przetworów.

Czy ceny mleka w Polsce dalej będą spadać?

Jak wynika za analizy przeprowadzonej przez analitycy PKO Banku Polskiego, w pierwszej połowie 2023 r. został odnotowany wyraźny spadek zysków branży mleczarskiej. Analitycy zauważają również, że spadek cen mleka w ujęciu rocznym, do którego doszło w maju, był pierwszym od ok. 3 lat.

– Skala zmian cen przetworów wskazuje na istnienie przestrzeni do dalszych obniżek cen skupu mleka. Jednak zakładając realizację prognoz dotyczących unijnej produkcji, nie muszą być one znaczące – podkreślają bankowi ekonomiści.

Autorzy Agro Nawigatora prognozują, że cena skupu mleka w drugiej połowie 2023 r. zmniejszy się najprawdopodobniej o 21-28% w porównaniu do 2022 r. Natomiast w pierwszej połowie 2022 r. cena była niższa o 7-8% niż w pierwszej połowie 2023 r.

Czy popyt na nabiał się zwiększy?

Analitycy prognozują, że w obliczu zmniejszającej się inflacji, realne dochody konsumentów mogły ulec zwiększeniu, co może świadczyć o zwiększeniu popytu na produkty mleczne, w szczególności na sery i masło. Możliwe jest również odbicie chińskiego popytu, który może przełożyć się na większe zyski dla rolników.

Wyższe koszty produkcji mleka 

Należy także pamiętać o jeszcze jednym wskaźniku, o którym nie wspomniano w Agro Nawigatorze, czyli o kosztach produkcji. A te w ostatnim czasie znacznie wzrosły. Rolnicy zajmujący się hodowlą bydła mlecznego wydali więcej na m.in. nawozy, paliwo, pasze, folie do sianokiszonki, opłaty stałe, czy opłaty weterynaryjne.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: PKO Bank Polski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 03:01