Dlaczego ceny pszenicy i innych zbóż są niskie? Import z Ukrainy to nie jedyny problemfot. M. Szymańska
StoryEditorKryzys na rynku zbóż

Dlaczego ceny pszenicy i innych zbóż są niskie? Import z Ukrainy to nie jedyny problem

04.10.2023., 18:00h
Po ogłoszeniu 15 września przez Komisję Europejską decyzji o nieprzedłużeniu obowiązującego od maja zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy Polska, Słowacja i Węgry wprowadziły od 16 września zakazy jednostronnie. Choć wydaje się to konieczne, nie tylko od tego, zależy obecnie cena zbóż.

Polska rozszerzyła listę zakazanych produktów o mąkę pszenną, otręby i makuchy. Z rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych wynika, że jest to zakaz bezterminowy. Słowacja wprowadziła restrykcje na produkty dotychczas objęte ograniczeniami – i to jedynie do końca roku. Z kolei Węgry rozszerzyły bezterminowo zakaz importu o 21 produktów.

Zakaz importu zbóz z Ukrainy już bez Rumunii i Bułgarii

Z koalicji pięciu państw, które domagały się zakazu ukraińskiego importu rolnego, wycofały się Rumunia i Bułgaria. Rumunia obecnie jest główną drogą eksportową ukraińskiej żywności. Kraj ten liczy na wypracowanie wspólnego rozwiązania razem z Komisją Europejską i Ukrainą. Tamtejszy premier zapowiada, że jeśli Kijów zwróci się z wnios­kami eksportowymi do rumuńskich organów celnych, to będzie on wnioskował o wprowadzenie ograniczenia na import tej kategorii produktów z Ukrainy na 30 dni, tj. „do wyjaśnienia sprawy”.

Z kolei Bułgaria chce odgrywać większą rolę w transporcie ukraińskiego zboża przez porty w Warnie i Burgas. Istotną rolę w zmianie stanowiska tego kraju ...

Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:19