Import zbóż maleje, ale wciąż wysoki. Jaka jest sytuacja na rynku zbóż, rzepaku i cukru?Tomasz Ślęzak
StoryEditorAnaliza rynkowa

Import zbóż maleje, ale wciąż wysoki. Jaka jest sytuacja na rynku zbóż, rzepaku i cukru?

01.11.2023., 18:48h
Komisja Europejska opublikowała jesienną prognozę rozwoju sytuacji na rynkach rolnych. Wynika z niej, że produkcja zbóż w Unii Europejskiej w bieżącym sezonie będzie mniejsza niż średnia pięcioletnia. Do Unii wjedzie mniej zbóż niż w poprzednim sezonie, ale więcej niż średnio w ciągu ostatnich 5 lat. Z kolei dostępność roślin wysokobiałkowych będzie znacznie powyżej średniej z 5 lat. Oczekuje się, że inflacja w 2023 r. w strefie euro osiągnie poziom 5,6%, przy czym inflacja żywności będzie odpowiadać za prawie 40% wzrostu cen na poziomie konsumenta.

Znacznie niższa produkcja zbóż w Europie w sezonie 2023/2024

Według unijnych analityków, produkcja zbóż w sezonie 2023/2024 wyniesie w UE 268,5 mln ton i będzie o ponad 4% mniejsza niż średnia pięcioletnia. Przyczyną są niekorzystne warunki pogodowe wiosną i latem, które uszczupliły głównie zbiory kukurydzy i jęczmienia.

W porównaniu z poprzednim rokiem gospodarczym zużycie zbóż w Unii utrzymuje się na stabilnym poziomie, ale jest o 1,4% niższe od średniej z 5 lat. Co jednak ciekawe, w opinii unijnych ekspertów po historycznie wysokim poziomie importu zbóż do UE w sezonie 2022/2023, w bieżącym sezonie będzie on niższy, choć nadal powyżej średniej z 5 lat.

Spadnie także import zboża

Mniejszy import ma być wynikiem stabilnej produkcji wewnątrz Unii i stosunkowo dużych zapasów początkowych. Analitycy twierdzą, że do spadku importu przyczyniają się także usprawnione kanały dystrybucji ukraińskiego zboża na rynki w Afryce i w Azji. Import pszenicy miękkiej ma spaść o 31%, jęczmienia o 26%, a kukurydzy o 23%. Ze względu na mniejsze zapasy początkowe wzrośnie jednak o 30% import pszenicy twardej. Z kolei z Unii na rynki trze...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 00:06