Przez Rosję lecą ceny zbóż. Ale na święta rosną ceny świń. Zobacz RAPORT rynkowyMagdalena Szymańska
StoryEditorRaport rynkowy z 23.02.2024

Przez Rosję lecą ceny zbóż. Ale na święta rosną ceny świń. Zobacz RAPORT rynkowy

23.02.2024., 18:00h
Cena pszenicy z Rosji jest najniższa od 3,5 roku, a jej sprzedaż rośnie. I to w ogromnym stopniu wpływa na ceny zbóż na giełdach, ale także w polskich skupach. Za to przed Wielkanocą już rosną ceny skupu świń. Jak długo taka sytuacja może potrwać? Co z nawozami azotowymi? Jaka jest aktualna sytuacja na rynkach rolnych?

Mizerne ceny zbóż w skupach i na giełdzie 

Na krajowym rynku zbóż obniżek ciąg dalszy. Niektórzy rolnicy nie wytrzymują presji cenowej i nieśmiało sprzedają pierwsze partiami ziarno, ale ogólnie ruchu w skupach nie ma. Jak na razie giełdy nie dają żadnych sygnałów do poprawy sytuacji cenowej, cenie skupu zbóż w Polsce nie sprzyja też mocny złoty. 

Cena pszenicy z Rosji coraz niższa, ale rośnie jej sprzedaż

W ubiegłym tygodniu ceny rosyjskiej pszenicy o zawartości białka 12,5% spadły z dostawą do portów do 218–224 dolarów/t, co jest najniższym poziomem od września 2020 roku. Z kolei w związku ze spadającymi cenami sprzedaż rosyjskiej pszenicy znacznie wzrosła. Warto zaznaczyć, że podczas ostatniego egipskiego przetargu GASC wszystkie rosyjskie oferty zostały złożone jeszcze po cenie 245 dolarów/t FOB (z płatnością na 180 dni).

Eksport pszenicy od lipca 2023 r. do lutego 2024 r. może osiągnąć 35,6 mln ton, co oznacza wzrost o 3,7 mln ton w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego sezonu. Szacunkowy eksport pszenicy na cały bieżący sezon to 52,5 mln ton. Analitycy rynkowi wskazują po raz kolejny, że to właśnie rosyjski eksport odpowiada obecnie za spadki cen pszenicy na rynkach światowych, co pociąga za sobą również obniżki pozostałych zbóż.

Tymczasem Ukraina wzmacnia alternatywna trasę transportu zbóż po Dunaju. W najbliższej przyszłości maja rozpocząć się dostawy towarów z pominięciem Polski do portów nad górnym Dunajem w Niemczech i Austrii.

Jakie mogą być zbiory zbóż w Rosji i Ukrainie w 2024 roku?

Analitycy podnieśli w zeszłym tygodniu swoje prognozy dotyczące rosyjskich zbiorów w 2024 roku. IKAR oszacował również eksport zbóż na 70 mln ton, w tym ponad 52 mln ton pszenicy. W obliczu rekordowych zapasów w kraju, tamtejszy resort rolnictwa zaproponował zwiększenie kontyngentu eksportowego, który będzie obowiązywał do końca tego sezonu (czerwiec), o 4 mln ton do 28 mln ton.

A co z Ukrainą? Prognozuje się, że w 2024 r. Ukraina zwiększy powierzchnię upraw soi i buraków cukrowych, natomiast uprawa kukurydzy może się zmniejszyć. Ponadto rolnicy zainteresowani są produkcją rzepaku jarego, a część z nich planujemy pierwszy raz ją zasiać. Ogólnie areał pod tą uprawą wzrośnie o 24%. 

Spadają także ceny soi

Patrząc na ceny kukurydzy i rzepaku, decyzja ukraińskich rolników wydaje się rozsądna, nie ma jednak gwarancji, że jeśli zdecydowaliby się na taki ruch, również nasi rolnicy, z powodu wysokiej podaży rzepaku na rynkach międzynarodowych, jego ceny nie spadną. Obecnie z tego powodu, że w Chicago ceny soi spadły do najniższego poziomu od trzech lat oraz niskich cen oleju palmowego i sojowego handel rzepakiem na giełdzie Euronext jest pod presją.

Przed świętami rosną ceny tuczników

Na krajowym rynku żywca wieprzowego trwa sezonowy, tj. świąteczny, wzrost cen skupu. I tak powinno pozostać co najmniej do połowy marca. W Niemczech po dwóch z kolei podwyżkach ceny tuczników a dużej giełdzie utrzymano zeszłotygodniową stawkę, choć tamtejszy rynek nadal rynek funkcjonuje w warunkach niskiej podaży żywca. Podobna sytuacja jest w Danii. Żywiec zdrożał także w Belgii i w Holandii.

Ze względu na to, że prosięta są drogie a zboże tanieje, rolnicy starają się sprzedawać cięższe tuczniki. Z ostatniego spisu sporządzonego Hiszpanii, wynika, że wzrosło tam pogłowie prosiąt, aczkolwiek nie ma ono proporcjonalnego przełożenia na wzrost pogłowia tuczników, czego powodem, jak wskazują analitycy, są problemy zdrowotne.

Na rynkach międzynarodowych Amerykanie biją rekordy w eksporcie wieprzowiny do Chin. Choć normalnie o tej porze, w Państwie Środka żywiec wieprzowy drożeje, ten rok jest inny, stąd unijna wieprzowina ma coraz trudniej na tych rynkach.

Ceny duńskich warchlaków po raz kolejny zdrożały, tym, razem podwyżka wyniosła 25 koron na sztuce. Na krajowym rynku warchlaki importowane zdrożały o około 15 zł, a Polskie między 15 a 30 zł/sztukę.

Spadają ceny nawozów azotowych i paliwo

Na rynku nawozów coraz wyraźniejsze spadki cen, zwłaszcza nawozów azotowych.

Jak donosi epetrol.pl, krajowi producenci paliw w reakcji na sytuację na rynkach bazowych w Europie zaczęli obniżać ceny i w hurtowych notowaniach w Polsce mamy pierwsze od dłuższego czasu spadki. Aczkolwiek przecena na rynku hurtowym na razie nie przełoży się jeszcze na obniżki na stacjach a jedynie wyhamowania dynamiki wzrostów. Portal przewiduje, że w najbliższym, tygodniu ceny paliw będą kształtować się na poziomie:

  • Pb 95 – 6,44–6,56 zł/l,
  • diesel – 6,69–6,81 zł/l
  • a LPG –2,91–2,98 zł/l.

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 08:23