Spada cena zboża i bydła. Raport rynkowy z początku lipcaElewarr
StoryEditorNiska sprzedaż zboża i niska jego cena

Spada cena zboża i bydła. Raport rynkowy z początku lipca

02.07.2023., 18:00h
W punktach skupu jest niewielki ruch, a część z nich ma przerwę techniczną. Rolników nie zachęca do sprzedaży niska cena zbóż, która w ostatnim czasie jeszcze bardziej spadła. Niestety obniżki dotyczą także ceny bydła. Jak kształtują się ceny tuczników? Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych na przełomie czerwca i lipca?

Cena zboża w Polsce i na giełdach w dół

Na krajowym rynku zbóż ponownie zagościły obniżki, ruch w skupach niewielki. Obniżki cen zbóż w Polsce to wynik spadku notowań na giełdach światowych. Spadków na giełdach nie była w stanie zrekompensować obniżka wartości naszej waluty. Do obniżek na giełdach przyczyniły się do tego opady, które sprowokowały masowe wyprzedaże na rynkach kontraktów terminowych. Presje na ceny wywołują też konkurencyjne ceny eksportowe oferowane przez Ukrainę i Rosję.

Na notowania giełdowe na pewno wpływ będzie mięć najnowszy raport USDA dotyczący zapasów zbóż i areału zasiewów, który ma się ukazać na przełomie czerwca i lipca.

Wydłużono nabór wniosków na dopłaty do zbóż, ale czy rolnicy zwiększą sprzedaż ziarną?

Polski minister rolnictwa zapowiada wydłużenie naborów wniosków o dopłaty do zbóż, robi to zapewne w nadziei, że rolnicy zintensyfikują sprzedaż. Aczkolwiek najlepszą zachętą byłaby gwarancja wyższej ceny, której jak na razie, żadni analitycy, nie chcą dać.

Po 15 września już nie będą obowiązywać blokada na zboża z Ukrainy?

Ukraina ma zebrać około 46 mln ton zbóż, czyli o około 5-7% mniej, niż przed rokiem, aczkolwiek – będzie to i tak 2,5 razy więcej niż zapotrzebowanie krajowe, stąd nie ma się co dziwić, że tamtejszy prezydent robi wszystko, aby UE zniosła ograniczenia w imporcie ukraińskich produktów rolnych po 15 września.

Zełenski powiedział już oficjalnie, że Ursula von der Leyen obiecała mu, że nie będzie przedłużenia blokady po 15 września. Polska powinna więc obecnie, zamiast na zmianie terminów i wprowadzaniu szeregu dopłat dla rolników, skupić się głównie na działaniach, które zapobiegną negatywnym skutkom kolejnego napływu ziarna z Ukrainy.

W Polsce i w Danii ceny świń bez zmian, w Niemczech w górę

Większość ubojni i punktów skupu utrzymała ceny skupu świń na poziomie z ubiegłego tygodnia. Stało się tak pomimo tego, że u naszych zachodnich sąsiadów ceny na dużej giełdzie wzrosły do 2,5 euro/kg, tj. o 7 eurocentów/kg. Tak gwałtowny wzrost cen zaskoczył tamtejszy rynek, wynika ona jednak z niskiej podaży żywca. Wielu analityków jest jednak zdania, że klienci nie zaakceptują podwyżek cen mięsa, która będzie konsekwencja wyższej ceny skupu.. 

Pomimo zaskakującej podwyżki w Niemczech, ceny skupu nie zmieniły się również w Danii.

Według ISN (stowarzyszenie reprezentujące interesy hodowców trzody chlewnej w Niemczech) napięta sytuacja podażowa powoduje, że do uboju w UE trafiają coraz lżejsze tuczniki, co przyczynia się do tego, że ubojnie mają trudności z wykorzystaniem mocy produkcyjnych.

Ceny prosiąt krajowych i importowanych pozostały na poziomach zbliżonych z ubiegłego tygodnia.

Na krajowym rynku żywca wołowego kolejne obniżki, ceny skupu spadły o około 20 groszy/kg.

Jakie będą ceny paliwa na początku lipca? 

Dystrybutorzy zgłaszają, że zainteresowanie zakupem nawozów jest niewielkie, chyba, że jest to atrakcyjny cenowo nawóz azotowy z importu.

Według e-petrol.pl w pierwszym tygodniu lipca ceny benzyny bezołowiowej 95 powinny utrzymywać się w przedziale 6,41–6,52 zł/l, diesla – 6,18–6,28 zł/l, a autogazu 2,84–2,91 zł/l. Analitycy zwracają uwagę, że ze względu na to, że spora część stacji paliw w Polsce zdecydowała się na wprowadzenie promocji lojalnościowych, chęć do obniżania cen może być mniejsza.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 03:19