Umowa między UE a Australią uderzy w rolników?Envato
StoryEditor

Umowa między UE a Australią uderzy w rolników? Które sektory rolnictwa najbardziej zagrożone?

02.05.2023., 11:00h
Unijni rolnicy obawiają się, że umowa między UE a Australią w nich uderzy. Które sektory rolnictwa najbardziej zagrożone?

Nad rolnikami, zwłaszcza producentami bydła i buraków cukrowych zbierają się kolejne czarne chmury. Wynik zbliżających się negocjacji Unia Europejska – Australia w sprawie strefy wolnego handlu może być dla nich bardzo niekorzystny.

- Australia jest godnym zaufania partnerem o podobnym sposobie myślenia oraz ważnym sojusznikiem. Niemniej jednak należy poważnie rozważyć obawy sektora rolnego w drodze do osiągnięcia porozumienia politycznego dotyczącego umowy o wolnym handlu. Rolnicy i spółdzielnie rolne oczekują zrównoważonego rozdziału dotyczącego rolnictwa, w którym uwzględniona zostanie wrażliwość pewnych sektorów – napisała w oświadczeniu Copa-Cogeca, europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze.

Umowa UE-Australia. Które sektory rolnictwa są najbardziej zagrożone?

Rolnicy obawiają się, że porozumienie z Australią dotknie sektory wrażliwe, takie jak:

  • cukier,
  • wołowina,
  • baranina.

Już teraz te sektory są nadmiernie wystawione na międzynarodową wymianę handlową oraz znajdują się pod coraz większą presją na rynku wewnętrznym. Trzeba też pamiętać o wpływie dwustronnych porozumień handlowych ze Zjednoczonym Królestwem. W ich efekcie Unia Europejska jest faktycznie narażona na podwójny wolumen tych samych towarów wchodzących na rynek UE-UK po Brexicie, ponieważ Zjednoczone Królestwo nawiązuje swoje własne umowy z innymi krajami.

- Żaden z tych wrażliwych sektorów nie może zaakceptować kolejnych ustępstw na rzecz partnerów z krajów trzecich w kontekście negocjacji handlowych – alarmuje Copa-Cogeca.

Jakie kwestie powinny znaleźć się w porozumieniu UE-Australia?

Zdaniem organizacji europejskich rolników negocjacje handlowe opierają się oczywiście na ustępstwach jednak Unia Europejska powinna osiągnąć „zrównoważony rezultat dla sektora rolnego”. Porozumienie z Australią powinno uwzględnić kwestie sanitarne i fitosanitarne oraz oznaczeń geograficznych, jednocześnie zapewniając odpowiedni dostęp do rynku australijskiego dla unijnych produktów.

Jak się ma Zielony Ład do produkcji żywności w Australii?

A co z wymogami Zielonego Ładu, który nakłada na rolników i spółdzielnie rolnicze dodatkowe wymagania w zakresie zrównoważoności? W tej kwestii rolnicy oczekują, że w umowie z Australią też zostaną zawarte odpowiednie zapisy, że importowana będzie żywność spełniająca unijne wymogi.

- Dlatego też należy zagwarantować wzajemność standardów oraz równe warunki. Oczekuje się, że porozumienie będzie również zawierać ambitny rozdział o zrównoważonych systemach żywnościowych, tak jak miało to miejsce w porozumieniu zawartym z Nową Zelandią – podsumowuje Copa-Cogeca.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2023 02:57