StoryEditorWiadomości rolnicze

Ceny bydła w górę, drożeje też paliwo - raport z rynków rolnych z 22.04.2022

22.04.2022., 18:04h
Na giełdzie Matif rzepak i pszenica w majowych kontraktach biją rekordy. A na krajowym rynku handel zbożem nadal jest niemrawy. Wiele się dzieje za to w kwestii nawozów - azotowe potaniały, niektóre wieloskładniowe jeszcze zdrożały. Natomiast na rynku żywca panuje poświąteczny marazm. Zakłady nie zdecydowały się na podwyżkę cen tuczników, a tylko w niektórych regionach zdrożało bydło.

Zboża i żywiec bez większych zmian, paliwa w górę

W handlu zbożem na krajowym rynku nadal zastój. Rolnicy interesują się cenami, ale do realizacji transakcji dochodzi rzadko. W cenach skupu ruchu też nie ma. Niektórzy skupujący zdecydowali się jedynie na lekkie podwyżki zbóż konsumpcyjnych. 

Stabilizacja złotego oraz pojawienie się na europejskim rynku pszenicy i kukurydzy z Ukrainy powoduje, że nie ma też, jak na razie, ruchu w eksporcie zbóż. A to właśnie kurs złotego oraz popyt eksportowy w dużej mierze reguluje ceny na rynku krajowym.

Na Matifie rzepak bije rekordy

Nie jest jeszcze przesadzone, czy rolnicy, którzy mają jeszcze ziarno w magazynach na tym stracą czy nie. Wydaje się, że na przednówku nie będzie znacznych podwyżek cen, a jeśli okaże się, że na rynek trafi dużo zboża, ceny mogą nawet spaść. Skupujący, mając na względzie ilość telefonów od rolników z zapytaniami o ceny skupu, oceniają, iż w magazynach jest jeszcze dużo zboża. Jeśli Ukraina faktycznie zbierze dużo mniej ziarna, niż w ubiegłym roku, to może okazać się, że rolnicy, którzy przetrzymają zboże z ubiegłorocznych zbiorów dłużej, na tym nie stracą a wręcz zarobią. ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 17:55