StoryEditorWiadomości rolnicze

Ceny mleka spadły w Niemczech o 10 centów. Ile mleczarnie płacą rolnikom za Odrą?

09.03.2023., 15:03h
Duże tąpnięcie na rynku mleka dotyczy nie tylko Polski, spadki cen mleka w skupie widać także w Niemczech. Stawki spadły od 2 do 10 eurocentów za kg białego surowca. Ile obecnie rolnikom za mleko płaci DMK, Ammerland czy inne niemieckie mleczarnie?

Sieci handlowe naciskają na mleczarnie, aby obniżyły ceny mała i sera

Niemieccy rolnicy coraz częściej poruszają temat spadających cen mleka. Coraz bardziej odczuwalna presja wynika  zarówno ze spadających cen masowych produktów mleczarskich, jak i znaczących obniżek cen masła, serów, mleka spożywczego, jak też i innych produktów przez sprzedawców detalicznych i dyskonty. Ponadto duzi detaliści coraz częściej domagają się od mleczarni negocjacji cenowych powołując się na gwałtowny spadek cen produktów masowych.

Jeszcze w 2022 roku ceny mleka w Niemczech przekraczały 60 eurocentów za kg

Jeszcze w końcu ubiegłego roku wydawało się, że otoczenie sprzyja hodowcom bydła mlecznego. Ceny mleka surowego jakie uzyskiwały gospodarstwa rolne wynosiły średnio nieco poniżej 60 eurocentów za kg.

Było to minimalnie mniej niż ich rekordowy poziom ustanowiony w listopadzie 2022. Jednak bardzo szybko na rynku nastąpił zwrot. Coraz większa liczba  detalistów obniżała ceny, powołując się na gwałtowny spadek cen produktów mlecznych oraz  znaczne zmniejszenie popytu na sprzedawane przez nie produkty mleczarskie.

Duży spadek cen masła w dyskontach. Tanieje także mleko spożywcze

Spirala spadków kontynuowana jest również marcu. W wiodących niemieckich dyskontach, czyli Aldi, Rewe, Normie i Edece spadki cen masła są kontynuowane od początku marca. Pierwszy spadek cen tego produktu miał miejsce w grudniu. Aldi obniżyło ceny masła poniżej dwóch euro, po czym konkurencja szybko poszła w ich ślady.

Obecnie niemieckie markowe masło w 250-gramowym opakowaniu kosztuje niecałe 1,5 euro. Spadek cen mleka spożywczego, serów, jak i innych produktów mleczarskich jest na podobnym poziomie.

Z czego wynika spadek cen produktów mlecznych?

Sprzedaż produktów mlecznych w handlu detalicznym drastycznie spadła, co wpłynęło również na popyt ze strony klientów przemysłowych przetwarzających produkty mleczne.

Z czego to wynika? W eksporcie związany z inflacją spadek siły nabywczej wielu krajów importujących osłabił sprzedaż. Istotny według firmy jest  także spadek popytu ze strony Chin, które są największym światowym nabywca produktów mleczarskich. Wszystko to doprowadziło to do globalnej nadwyżki podaży mleka.

DMK obniżyła ceny skupu mleka o 9 eurocentów. Jakie są spadki w innych mleczarniach?

Fala obniżek cen w detalu sprawia, że mleczarnie nie mogą pozostać obojętne. Wywierana jest na nie coraz większa presja.

W lutym największa niemiecka spółdzielnia mleczarska, czyli DMK (Deutsche MilschKontor), obniżyła ceny skupu mleka surowego skupowanego z gospodarstw rolnych o 7 eurocentów. W styczniu stawki za mleko w DMK spadły o 2 eurocenty. Sama firma tłumaczy obniżki faktem, że ekstremalnie wysokie ceny produktów nie mogły odbyć się bez reakcji po stronie rynku.

Nie tylko DMK, ale też i inne mleczarnie zaczęły gwałtownie obniżać ceny. Wiele z nich  prawdopodobnie będzie dokonywać korekt w najbliższych miesiącach. Przykładowo ceny mleka surowego w północnoniemieckiej mleczarni Ammerland spadły z 63 eurocentów w listopadzie 2022 do 52 eurocentów za kg surowca w styczniu.

Ceny spadają również w południowych Niemczech. Przykładowo Milchwerke Schwaben obniżył ceny mleka o 15 eurocentów w styczniu, w wyniku dostawcy otrzymali średnio 43 eurocenty za kg surowca.

Właściwie wszystkie mleczarnie operujące na północy i zachodzie kraju obniżyło w styczniu  ceny mleka o 2 do 10 centów jeszcze w styczniu.

IFE: ceny mleka szybko wrócą do poziomu z

Ceny mleka w Niemczech spadają szybciej, niż spodziewało się wielu rolników i firm mleczarskich. Jednocześnie zapowiada, że jest niemal pewne są kolejne korekty. Z kolei Instytut IFE, jak i wielu obserwatorów tamtejszego rynku twierdzi, że w bardzo szybkim tempie ceny mleka surowego wrócą do poziomu z połowy roku 2021.

Rynkowa wartość mleka surowego oszacowana przez Instytut zmniejszyła się w styczniu do 44,8 eurocentów/kg. Z kolei w marcu wynosi tylko około 40 centów. Z kolei ceny mleka spotowego sprzedawanego pomiędzy mleczarniami wynoszą od 32 do 35 eurocentów.

To także może Cię zainteresować:

Opłacalność produkcji mleka drastycznie spada. „Ceny mleka poniżej 2 zł to zabójstwo”

Artur Puławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. wrzesień 2023 18:59