O ile wzrosną ceny nawozów? Grupa Azoty wyjaśniaFB Grupa Azoty/Canva
StoryEditorCeny nawozów

Grupa Azoty zapowiada wzrost cen nawozów. O ile?

08.11.2024., 10:54h

Grupa Azoty przewiduje, że w czwartym kwartale 2024 r. roku ceny nawozów wzrosną. O ile? Czy podwyżki będą także na wiosnę?

Rosną ceny nawozów azotowych

Ceny nawozów w Polsce od kilku tygodni pozostają w trendzie wzrostowym. Część monitorowanych przez nas dystrybutorów podniosła cenniki. Zdrożały głównie nawozy azotowe. Na przykład na Podlasiu mocznik z inhibitorem zdrożał o 150 zł/t, saletra o 110 zł, a na Opolszczyźnie RSM o 50 zł. 

Wiceprezes Grupy Azoty: spodziewamy się wzrostowego trendu cen nawozów

Czy ceny nawozów dalej będą rosnąć? Niewykluczone. Grupa Azoty przewiduje, że w czwartym kwartale 2024 r. roku trend cenowy w segmencie nawozów będzie lekko wzrostowy.

- Powoli zbliżamy się do sezonu aplikacyjnego. Empirycznie oceniany przez naszych handlowców poziom zatowarowania rynku wśród gospodarstw jest zdecydowanie mniejszy w stosunku do analogicznych okresów poprzednich nawet trzech lat - powiedział wiceprezes Grupy Azoty Hubert Kamola na konferencji prasowej, która odbyła się 7 listopada. Dodał, że wstrzymywanie decyzji zakupowych finalnie nie wpłynie dobrze na logistykę i na napięcia okresowe.

- Spodziewamy się więc stabilnego, lekko zwyżkowego trendu cenowego - ocenił. 

Już wcześniej Grupa Azoty uprzedzała, że podwyżki mogą się zdarzyć w związku ze wzrostem zainteresowania zakupem nawozów przez rolników. 

- Jesteśmy w samym środku sezonu nawozowego. To okres, gdy standardowo ceny nawozów są coraz wyższe, również u największych europejskich producentów nawozów. Obecnie obserwujemy coraz więcej zapytań ze strony klientów o nasze produkty. Nic dziwnego, zbliżamy się do sezonu aplikacyjnego, czyli do okresu wiosennego – informowała w październiku Tygodnik Poradnik Rolniczy Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Grupy Azoty. Dodała, że zarówno teraz, jak i w nadchodzącym sezonie wiosennym, Grupa spodziewa się wzrostu zainteresowania nawozami. A to może przełożyć się na kolejne podwyżki.

Rekordowy import nawozów do Polski w 2024 roku 

W Grupę Azoty i innych europejskich producentów nawozów uderza przede wszystkim import nawozów z Rosji i Białorusi, wpływający zarówno na spadek cen produktów, jak również na spadek wolumenów sprzedaży. 

- W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 r. zaimportowano już ponad 770 tys. ton tych nawozów, ale też niemal 670 tys. ton nawozów potasowych oraz rekordową ilość nawozów azotowych – ponad 1,4 mln ton – podaje IERiGŻ.  W tym czasie import z Rosji wyniósł rekordowe 876 tys. ton wobec niecałych 330 tys. ton rok wcześniej.​

Poza kwestią importu, handel nawozami jest ograniczany ze względu na ogólną sytuację w rolnictwie.

- Gospodarstwa rolne negatywnie oceniały opłacalność produkcji, zwracając uwagę na niepewność związaną m.in. ze zjawiskami pogodowymi i konfliktami geopolitycznymi - tłumaczy Grupa Azoty. 

Spada sprzedaż nawozów Grupy Azoty

W porównaniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego Grupa Azoty odnotowała spadek sprzedaży nawozów o 9 proc., w tym azotowych (o 6 proc. r/r) i wieloskładnikowych (o 18 proc. r/r, pomimo wzrostu sprzedaży nawozów specjalistycznych o 11 proc. r/r).

Kamila Szałaj

image
rynki rolne

Tanie nawozy z Rosji zalewają Polskę. Od stycznia mogą być jeszcze tańsze

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. grudzień 2024 20:14