Grupa Azoty zwiększa produkcję nawozów azotowychKatarzyna Sierszeńska
StoryEditorCo z cenami nawozów?

Grupa Azoty zwiększa produkcję nawozów azotowych. Czy ceny nawozów spadną?

11.03.2024., 21:00h
Grupa Azoty poinformowała, że zwiększyła produkcję nawozów azotowych i NPK. Jak to wpłynie na ceny nawozów?

Grupa Azoty zwiększa produkcję nawozów azotowych

Grupa Azoty poinformowała, że w lutym zwiększyła się produkcja nawozów azotowych w stosunku do roku ubiegłego i do poprzedniego miesiąca.

W lutym spółki Grupy Kapitałowej wyprodukowały 252 tys. ton nawozów azotowych. Dla porównania w styczniu było to 199 tys. ton, w grudniu 2023 r. było to 281 tys. ton, w listopadzie - 282 tys. ton, w październiku - 245 tys. ton, we wrześniu 227 tys. ton, a w sierpniu 251 tys. ton. Natomiast rok temu w lutym produkcja nawozów azotowych Grupy Azoty wyniosła 196 tys. ton.

Rośnie produkcja nawozów NPK

Wzrosła też produkcja nawozów wieloskładnikowych, osiągając w lutym 57 tys. ton. W styczniu było to 48 tys. ton, w grudniu 2023 r. 54 tys. ton, w listopadzie 62 tys. ton, a w październiku 71 tys. ton. Rok temu w lutym Grupa Azoty wyprodukowała 37 tys. ton NPK.

Wzrost zanotowano też w przypadku nawozów specjalistycznych. Dane za luty kształtują się na poziomie 26 tys. ton  względem 25 tys. ton w styczniu.

Istotny wzrost produkcji Grupa odnotowała też w segmencie Chemia w obszarze mocznika. W lutym wyprodukowała 80 tys. ton w porównaniu do 48 tys. ton w styczniu. 

Produkcja nawozów wciąż niższa w porównaniu do 2022 roku

Warto jednak dodać, że w porównaniu do okresu, gdy zakłady pracowały normalnie, produkcja nawozów azotowych była wyższa i np. w kwietniu 2022 roku wynosiła 312 tys. ton, a NPK - 82 tys. ton. Także wolumeny w poszczególnych miesiącach 2023 roku były wyższe niż obecnie. 

Grupa Azoty: wzrosło zapotrzebowanie dystrybutorów na nawozy

Grupa Azoty zaznacza, że w związku z rozpoczęciem wiosennych prac polowych odnotowała wyższe zapotrzebowanie na nawozy od dystrybutorów.

- Odbicie w szacunkowych wolumenach produkcyjnych za luty w przypadku nawozów wskazuje, że odnotowaliśmy wyższe zapotrzebowanie na nawozy od naszej autoryzowanej sieci dystrybucji w kontekście zbliżającego się sezonu nawozowego i terminów aplikacji. Można więc powiedzieć, że obserwowane wzrosty to efekt w dużej mierze czynników zewnętrznych. Aby mówić o długoterminowej rentownej produkcji, niezbędne jest wdrożenie odpowiednich działań optymalizujących i to nasz cel na najbliższe miesiące - mówi Dyrektor Generalny, Członek Zarządu Grupy Azoty Zbigniew Paprocki.

Czy ceny nawozów spadną? 

Czy większa podaż nawozów spowoduje spadek ich cen? Niewykluczone, zwłaszcza że popyt wśród rolników nie jest duży. Wstrzymują się oni z zakupami, bo w odniesieniu do cen zbóż nawozy są nadal za drogie. Poza tym utrzymują się niekorzystne prognozy dla rynku zbóż. Dlatego zdaniem analityków w najbliższych miesiącach w segmencie nawozów może utrzymywać się trend spadkowy.

Dodatkowo obniżce cen nawozów sprzyja taniejący gaz. 11 marca notowania błękitnego paliwa w holenderskim hubie​ TTF staniały o prawie 5,3 proc. do 25 euro za MWh. Na podobnym poziomie utrzymują się wyceny na kolejne miesiące. Przypomnijmy. W dniu wybuchu wojny w Ukrainie notowania gazu przekraczały 128 euro za MWh, a w sierpniu 2022 r. sięgnęły 350 euro za MWh.

image
Ceny nawozów 2024

Saletra tańsza nawet o 60 zł. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 20:05