Grupa Azoty zwiększa produkcję nawozów. Jak wpłynie to na ceny?Grupa Azoty
StoryEditorCeny nawozów

Grupa Azoty zwiększa produkcję nawozów. Jak to wpłynie na ceny?

13.09.2023., 10:00h
Największy producent nawozów w kraju Grupa Azoty zwiększa produkcję nawozów. Jednak nadal produkuje ich mniej niż rok temu. Jak to wpłynie na ceny nawozów w Polsce?

Grupa Azoty zwiększa produkcję nawozów

Grupa Azoty poinformowała, że zwiększa produkcję nawozów. W sierpniu 2023 r. spółki grupy kapitałowej wyprodukowały 251 tys. ton nawozów azotowych. Dla porównania, w maju było to 140 tys. ton.

- Sierpień jest trzecim, kolejnym miesiącem z rzędu ze zwiększającą się produkcją nawozów azotowych – wyjaśnia Grupa Azoty. 

Wzrosła też produkcja nawozów wielkoskładnikowych. W lipcu 2023 roku Grupa Azoty wytworzyła 47 tys. ton tych nawozów, a sierpniowe szacunki to 54 tys. ton.

Koncern zaznacza, że od III kwartału obserwuje istotne ożywienie w segmencie Agro -  w związku z tym Spółki Grupy Kapitałowej zwiększają produkcję nawozów.

- Wzrost produkcji nawozów wynika ze zwiększającego się popytu, którego zmiana jest szczególnie widoczna na tle popytu obserwowanego w pierwszym półroczu 2023 r. – tłumaczy Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty SA.

Produkcja nawozów w porównaniu do ubiegłego roku nadal niższa

Warto dodać, że produkcja nawozów azotowych wzrosła także w porównaniu do ubiegłego roku. W sierpniu 2022 roku wyprodukowano ich 239 tys. ton. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie Grupa wstrzymała produkcję nawozów z uwagi na wysokie ceny gazu. W lipcu 2022, kiedy zakłady pracowały normalnie, produkcja była na poziomie 271 tys. ton.

Jeśli zaś chodzi o NPK, w porównaniu do ubiegłego roku w minionym miesiącu nastąpił spory spadek produkcji - aż o 25 proc.. W sierpniu 2022 roku nawozów NPK wyprodukowano 72 tys. ton.

Agrochem Puławy podnosi ceny nawozów. Holist Agro droższy nawet o 600 zł

Czy zwiększona podaż nawozów spowoduje spadek ich cen? Niekoniecznie. Agrochem Puławy, oficjalny przedstawiciel Grupy Azoty, już w ubiegłym tygodniu podniósł cenę RSM 28 o prawie 33 zł/t. Zdrożał także Holist Agro PK 16-28 - aż o prawie 600 zł/t. 

Na świecie mocno drożeje mocznik

Przesłanek do obniżek próżno szukać także na światowym rynku. Kilka dni temu ceny mocznika gwałtownie wzrosły po tym, jak Indie nieoczekiwanie ogłosiły nowy przetarg na import. Jednocześnie Chiny zawiesiły eksport mocznika, aby ograniczyć wzrost cen krajowych.

W związku z tym ceny nawozów w Europie rosną, podążając za światowymi trendami. Do tego dochodzi wzmożony popyt na te towary, który też podnosi ceny. 

W Niemczech ceny mocznika poszły w górę

W ostatnich dniach w niemieckich portach importowych gwałtownie zdrożał mocznik – aż o 45 euro do poziomu 510 euro za tonę. Nie zmieniły się natomiast ceny najpopularniejszych nawozów azotowych do zbóż, rzepaku i kukurydzy KAS (saletra wapniowo-amonowa, odpowiednik naszego saletrzaka). Za ten produkt płaci się tam 360 euro (1607 zł/t). U nas saletrzak kosztuje ok. 1400-1600 zł.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. kwiecień 2024 05:51