StoryEditorraport rynkowe

Ceny zbóż poniżej oczekiwań, ale spadają ceny nawozów. Raport rynkowy 13.01.2023

13.01.2023., 15:01h
Na rynkach rolnych panują pesymistyczne nastroje. Ceny zbóż są znacznie poniżej oczekiwań rolników. Analitycy rynkowi wskazują wprost, że stawki mogą wzrosnąć wyłącznie przy wystąpieniu klęsk żywiołowych, jak wymarznięcia ozimin czy susza. Tanieją także świnie, i to mimo drastycznego spadku pogłowia trzody chlewnej. Pocieszające jest jedynie to, że niektórzy dystrybutorzy obniżają ceny nawozów.

Polski i niemiecki rynek zasypany zbożem z Ukrainy. Ceny zbóż poniżej oczekiwań rolników

Skupujący zboże nie mogą opędzić się od telefonów z zapytaniami dotyczącymi cen zbóż i rzepaku. Dzwonią także oferenci ukraińscy. Rzadko przekłada się to jednak na realizację transakcji. Oczekiwania rolników zdecydowanie przewyższają oferowane im cenniki. Zarówno na krajowym, jak i niemieckim rynku, jest dużo zboża z Ukrainy. Odbiorcy zagraniczni, którzy zwykle o tej porze zawierali kontrakty na dostawy zbóż, nie są zainteresowani polskim zbożem.

Wydaje się też, że krajowi przetwórcy, będąc przeświadczonym o tym, że na rynku znajduje się dużo zboża, nie są skłonni do robienia zapasów, nie chcą ponosić kosztów magazynowania oraz zamrażać gotówki. Kupują więc na bieżąco.

Eksperci wskazują, ze ceny zbóż mogą wzrosnąć, ale… przy klęskach żywiołowych

Analitycy rynkowi twierdzą, że sytuacja może zmienić się dopiero wczesną wiosną, gdyby się okazało, że zboża wymarzły, albo dopiero w maju, gdyby wystąpiła susza. Prognozowanie rozwoju sytuacji jest coraz trudniejsze.

Jakie są ceny pszenicy na Matif? Jakie kontrakty na rzepak?

Pierwsze kontrakty na zakup pszenicy z tegorocznych żniw z realizacją w sierpniu-wrześniu 2023 r. są wyceniane w kraju na nieco powyżej 1200 zł/t.

Na giełdzie Matif w Paryżu kontrakt majowy na pszenicę jest wyceniany na 289 euro/t, tj. około 1332 zł, a wrześniowy na 276 euro/t, tj. 1294 zł//t.

Kontrakt lutowy na rzepak kosztuje 569 euro/t (2669 zł/t) a majowy – 575 euro/t (2697 zł/t).

Znaczne załamanie zbiorów soi w Argentynie

Amerykański Departament Rolnictwa opublikował 12 stycznia 2023 r. pierwszy tegoroczny raport o sytuacji na rynku zbóż i oleistych. Spowodował on wzrost cen pszenicy, kukurydzy i przede wszystkim soi, ale głównie na giełdach amerykańskich. Jest to spowodowane głównie obniżeniem prognoz bieżących zbiorów w Argentynie. Według tamtejszej giełdy, bieżące zbiory soi spadną o 25% z pierwotnych 49 mln ton do 37 mln ton. Argentyna stoi bowiem w obliczu najgorszej suszy od 60 lat.

Obniżono również swoje szacunki dotyczące bieżących zbiorów kukurydzy z 55 mln ton do 45 mln ton. Argentyna jest wiodącym na świecie eksporterem oleju sojowego i śruty sojowej oraz trzecim co do wielkości eksporterem kukurydzy na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Ceny zbóż na paryskiej giełdzie zareagowały, na tę sytuację, jak na razie lekkim spadkiem notowań. 

Spadają ceny świń i w drastycznym tempie pogłowie

Na krajowym rynku żywca wieprzowego ceny spadły o 10–30 groszy. Na niemieckiej dużej giełdzie pomimo niskiego popytu, na która nakłada się jednak też niska podaż ceny od 1 grudnia utrzymują się na poziomie 2 euro za kg w klasie E.

Sytuacja na polskim rynku żywca wieprzowego jest dość kuriozalna. Kolejna analiza opracowana przez Gobarto Hodowca dowiodła, że przez rok w Polsce ubyło ponad 1,2 mln sztuk trzody chlewnej i obecnie jest ich 8,9 mln. Tak drastyczny spadek nie był do tej pory jeszcze notowany. Dynamika spadku przyśpieszyła z 2,99% w trzecim kwartale 2022 r. do rekordowych 5,7% w czwartym kwartale poprzedniego roku.

Według analityków z tej firmy, teoretycznie, jeżeli tempo spadku pogłowia utrzymałoby się na tym poziomie i co roku ubywałoby 1,2 mln świń, w okolicach 2030 r. nie byłoby już szans, aby na polskim stole zagościł kotlet z polskiego mięsa.

Ceny żywca wołowego też nie napawają optymizmem, choć wydaje się, że presja na spadki cen, zwłaszcza byków, nieco spadła.

Niektórzy dystrybutorzy obniżają ceny nawozów

Na rynku nawozów sytuacja zależy od tego, kto dystrybuuje nawozy. Zainteresowanie zakupem od KGS jest bardzo duże, natomiast od pozostałych dystrybutorów bardzo słabe. Podchodzą oni wiec bardzo ostrożnie do nowych zamówień, czekając na rozwój sytuacji. Aczkolwiek niektórzy dystrybutorzy, po ostrych korektach w górę, które poczynili wraz z przywróceniem podatku VAT od nowego roku, zdecydowali się na obniżki cen, zwłaszcza nawozów azotowych.

Ceny paliw stabilne

Na rynku paliw sytuacja się ustabilizowała. Według epetrol.pl, w tygodniu między 16 i 22 stycznia 2023 ceny paliw będą kształtować się następująco:

  • ceny benzyny Pb95 wynosić będą 6,49–6,62 zł/l,
  • ceny ON – między 7,59 a 7,72 zł/l,
  • a ceny LPG – między 3,13 a 3,25 zł/l.

Dr Magdalena Szymańska
fot. archiwum

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 09:11