Paliwa na stacjach tanieją o 40 gr. Ale hurtowe ceny ON idą w góręKatarzyna Sierszeńska
StoryEditorIle za litr ON?

Paliwa na stacjach tanieją o 40 gr. Ale hurtowe ceny ON idą w górę

01.07.2024., 16:29h
Ceny paliw przy dystrybutorach jednocześnie maleją i rosną. Olej napędowy podrożał o 10 gr, a benzyna o 7 gr. Ale dzięki promocjom paliwa na stacjach tanieją na weekendy. Niestety to nie pomoże rolnikowi w czasie żniw. Jakie są ceny hurtowe ON? Jakie są promocje w weekendy na stacjach benzynowych?

Olej napędowy w miesiąc zdrożał aż o 225 zł za metr sześcienny

Przełom czerwca i lipca przyniósł na rynku paliw kolejny wzrost cen. Jak zauważają eksperci z e-petrol.pl, ostatnie podwyżki były bardziej odczuwalne na rynku detalicznym niż hurtowym. Na tym drugim rynku benzyny 95-oktanowa w ciągu tygodnia zdrożała o 32,80 zł za metr sześcienny do poziomu 5072,40 zł za m3.

– Olej napędowy w rafineriach na przestrzeni tygodnia podrożał o niecałą złotówkę i średnia cena metra sześciennego tego paliwa to 5160,40 zł. W przypadku diesla wrażenie robi jednak skala zmiany zanotowana od początku miesiąca – w tym okresie w hurcie podrożał on aż o 225 złotych za 1 m3 – zauważają dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z e-petrol.pl.

Na stacjach benzynowych diesel droższy o 10 gr

Z danych e-petrol.pl wynika, że w ostatni tygodniu również paliwa na stacjach beznyznowych znacznie zdrożały.

– Aż o 10 groszy podrożał olej napędowy i średnia cena tego paliwa, która wynosi 6,49 zł/l, jest taka sama jak na początku czerwca. Benzyna 95-oktanowa kosztuje 6,46 zł/l i jest o 7 groszy droższa niż przed tygodniem. Pierwszy raz od lutego br. podrożał też autogaz. Zmiana jest niewielka, bo jednogroszowa, a za litr tego paliwa płaci się  2,68 zł – można przeczytać w komentarzu ekspertów z e-petrol.pl

Weekendowe obniżki paliwa – nawet 40 groszy taniej. Jakie promocje na Orlenie, Shell, Circle K i BP?

Przy taki podwyżkach, kierowcy z zainteresowaniem szukają promocji na tańsze tankowanie na stacji benzynowej. A te we wakacje są rzeczywiści dość duże.

Największa sieć paliwowa w Polsce, czyli Orlen wprowadziła promocję w wysokości 35 gr na litrze paliwa Efecta. Z promocji mogą skorzystać kierowcy zarejestrowani w aplikacji ORLEN VITAY. Jeżeli użytkownika na także Kartę Dużej Rodziny, wówczas otrzyma rabat wyższy o 10 groszy, czyli zapłaci za paliwo 45 gr mniej na każdym litrze. Jednak są także pewne ograniczenia. Limit pojedynczego promocyjnego tankowania wynosi 50 litrów i paliwo można tankować wyłącznie do baku pojazdu. Po przekroczeniu limitu pozostała część kupionego paliwa będzie rozliczana po regularnej cenie. Promocja trwa do 1 września i w czasie jej trwania maksymalnie można kupić do 400 litrów benzyny lub oleju napędowego z rabatem.

Również sieć stacji BP wprowadziła letnią promocję, która obowiązuje w weekendy aż do 1 września. W jej ramach można otrzymać 30 gr rabatu na ON i benzynę, o ile posiadamy kartę PAYBACK. Promocja jednak nie obejmuje paliw Ultimate i autogazu.

Również 30 gr mniej zapłacą kierowcy, którzy zdecydują się na tankowanie paliwa na stacji Circle K. Taki rabat obowiązuje na paliwa miles lub milesPLUS. Z kolei na LPG sieć stacji przyznaje 10 gr rabatu w weekendy. Zniżka przysługuje maksymalnie na pięć tankowań miesięcznie z limitem do 50 litrów każde. Promocja na Circle K kończy się 31 sierpnia.

Nieco dłużej potrwa weekendowa promocja na stacjach Shell, bo zakończy się dopiero 15 września. W tej sieci z rabatów mogą skorzystać uczestnicy programu Shell ClubSmart. Oto na jakie zniżki mogą liczyć:

 • 40 gr za litr paliw Shell V-Power 95 oraz Shell V-Power Diesel,
 • 20 gr za litr paliw Shell FuelSave 95 oraz Shell FuelSave Diesel
 • 10 gr za litr paliwa Shell AutoGas.

Limit jednorazowego tankowani w tej sieci wynosi 60 litrów. Warto zwrócić jednak uwagę, że z weekendowej promocji można skorzystać wyłącznie na oznaczonych stacjach Shella.

Jakie są ceny hurtowe paliw na przełomie czerwca i lipca?

Niestety z tych promocji raczej nie skorzysta rolnik, który w czasie żniw potrzebuje tysiące litrów ON do swoich maszyn rolniczych. W tym wypadku ważniejsze są cen na rynku hurtowym. A te pod koniec czerwca kształtowały się na następującym poziomie (stawki obowiązujące od dnia 27 czerwca 2024 - cena za m3, kwoty netto):

Hurtowe ceny paliw w Orlen:

 • Benzyna bezołowiowa - Eurosuper 95 – 5 065 zł;
 • Benzyna bezołowiowa - Super Plus 98 – 5 576 zł;
 • Olej Napędowy Ekodiesel – 5 148 zł;
 • Olej Napędowy Arktyczny 2 – 5 503 zł;
 • Olej Napędowy Grzewczy Ekoterm – 4 215 zł. 

Hurtowe ceny paliw w ARAMCO Poland:

 • Benzyna bezołowiowa - Eurosuper 95 – 5 062 zł;
 • Benzyna bezołowiowa - Super Plus 98 – 5 573 zł;
 • Olej Napędowy Eurodiesel – 5 145 zł;
 • Olej Napędowy I Z-40 – 5 500 zł;
 • Olej Napędowy o celów opałowych LOTOS RED – 4 213 zł. 

Hurtowe ceny paliw w Lotos:

 • Benzyna bezołowiowa - Eurosuper 95 – 5 065 zł;
 • Benzyna bezołowiowa - Super Plus 98 – 5 576 zł;
 • Olej Napędowy Eurodiesel – 5 148 zł;
 • Olej Napędowy I Z-40 – 5 503 zł;
 • Olej Napędowy o celów opałowych LOTOS RED – 4 215 zł. 

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 18:07