Rolnicy dostają faktury wyrównujące za prąd. ”Dla wielu gospodarstw to zbyt wysokie koszty”Tygodnik Poradnik Rolniczy/Canva
StoryEditorDrogi prąd dobija rolników

Rolnicy dostają faktury wyrównujące za prąd. "Dla wielu gospodarstw to zbyt wysokie koszty"

09.08.2023., 16:30h
Rolnicy dostają bardzo wysokie faktury wyrównujące za prąd. Za głowę łapią się szczególnie producenci mleka, bo limity tańszego prądu okazały się dla nich dużo za małe! - Dla wielu gospodarstw są to zbyt wysokie koszty – ocenia Lubelska Izba Rolnicza i apeluje o podniesienie limitów dla hodowców zwierząt.

Limity tańszego prądu za niskie dla rolników

Rolnicy produkujący mleko łapią się za głowę na widok rachunków za prąd, jakie teraz otrzymują. Są to faktury wystawione za energię elektryczną zużytą powyżej limitu. A przypomnijmy, że limity tańszego prądu wynosiły najpierw 3000 kWh, a w lipcu podniesiono je do 4000 kWh. Ale dla gospodarstw z produkcją zwierzęcą jest to dużo za mało! 

- Dla wielu gospodarstw są to zbyt wysokie koszty prowadzenia działalności, zwłaszcza przy tak słabej koniunkturze w rolnictwie – ocenia Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej.

Konieczny większy limit tańszego prądu dla rolników hodujących zwierzęta

Zdaniem prezesa LIR Gustawa Jędrejka należy pilnie zwiększyć limit zużycia energii dla gospodarstw z profilem produkcji zwierzęcej, bo zużywają one dużo więcej prądu niż wyznaczone limity.

- Z danych GUS wynika, że średnie roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych prowadzących działalność rolniczą to 3720 kWh. Jednak profil prowadzonego gospodarstwa znacznie wpływa na zapotrzebowanie na prąd. Gospodarstwa rolne z produkcją zwierzęcą zużywają znaczne ilości prądu – zaznacza Jędrejek.

Najwięcej prądu zużywają gospodarstwa produkujące mleko

Prezes LIR zauważa, że największe zużycie energii elektrycznej mają gospodarstwa zajmujące się intensywną produkcją mleka.

- Produkcja mleka jest bardzo energochłonna, gdyż wiąże się z dużym wydatkiem energii elektrycznej nie tylko na oświetlenie, ale chłodzenie mleka, obsługę urządzeń dojarskich wraz z ich czyszczeniem. Przy czym duże zapotrzebowanie na energię występuje też w gospodarstwach rolnych zajmujących się produkcją drobiu czy trzody chlewnej – ocenia Jędrejek.

W związku z tym Zarząd LIR zaapelował o zwiększenie limitu zużycia prądu dla gospodarstw rolniczych zajmujących się produkcją zwierzęcą.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 17:03