Przez dopłaty do zbóż hodowcy nie mają pasz dla zwierząt. To ma się zmienićDominika Stancelewska
StoryEditorHodowcy będą uznani za podmioty skupujące zboże?

Przez dopłaty do zbóż hodowcy nie mają pasz dla zwierząt. To ma się zmienić

28.04.2023., 10:50h
Hodowcy drobiu i trzody chlewnej zostali postawieni pod ściną. Przez dopłaty do zbóż mają poważny problem z zakupem ziarna i nasion na paszę dla swojego inwentarza, bo ARiMR nie uznaje ich za podmioty skupujące zboże. W związku z tym rolnicy nie chcą sprzedawać im swoich plonów. Z naszych ustaleń wynika jednak, że resort rolnictwa pójdzie na rękę hodowcom.

Dopłaty do zbóż pozbawią pasz hodowców zwierząt

Hodowcy zwierząt apelują do ministra rolnictwa w sprawie dopłat do zbóż. Chcą, by zaliczano ich do podmiotów skupujących zboże. Bez tego rolnicy nie chcą sprzedawać im zboża na paszę potrzebną do wykarmienia drobiu, a także trzody chlewnej. Dlaczego? Bo bez faktury VAT nie otrzymają wsparcia ze strony państwa.

- Producenci zbóż już teraz wstrzymują się ze sprzedażą swoich plonów hodowcom drobiu lub też domagają się ceny znacznie wyższej od rynkowej, bo podwyższonej o kwotę niemożliwej do uzyskania z ARiMR dopłaty. Prowadzi to do oczywistej i niedopuszczalnej nierówności w zakresie podmiotów skupujących zboża. Grozi bardzo istotnym kryzysem dla rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą, w szczególności hodowców drobiu produkujących pasze na potrzeby własnego gospodarstwa – alarmują drobiarze z całej Polski skupieni w Porozumieniu Rolniczym Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich. 

Podkreślają, że skup zbóż dokonywany przez hodowcy drobiu i pozostałych rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą stanowi bardzo istotną część krajowego skupu zbóż.

Ministerstwo rolnictwa uzna hodowców za podmioty skupujące zboże

Z naszych ustaleń wynika jednak, że ministerstwo rolnictwa pójdzie hodowcom na rękę i uzna producenta rolnego prowadzącego działalność w zakresie produkcji drobiu lub trzody chlewnej za podmiot dokonujący skupu. Jednak tę sprzedaż trzeba będzie potwierdzić fakturą VAT lub VAT RR. 

- Jeśli sprzedaż zbóż producentom rolnym prowadzącym działalność w zakresie produkcji drobiu lub trzody chlewnej nie była fakturowana, pomoc nie może być przyznana – tak wynika z wyjaśnień ministerstwa, do których dotarliśmy.  

Rolnik ryczałtowy hodujący zwierzęta zostanie bez paszy

Problem z zakupem zboża i nasion na paszę dla swojego inwentarza będą mieć więc mniejsi hodowcy, rolnicy ryczałtowi, którzy są zwolnieni z wystawiania faktur. Im producenci zbóż i rzepaku nie będą chcieli sprzedać ziarna, bo bez faktury nie otrzymają dopłat z ARiMR.

Na tę kwestię uwagę zwracali także protestujący w Szczecinie rolnicy. 

- Co z rolnikami, którzy sprzedali zboże sąsiadowi mającemu hodowlę? - pytali wczoraj ministra Roberta Telusa. Szef resortu rolnictwa zobowiązał się do przeanalizowania możliwości zmiany rozporządzenia w tym zakresie. Zostało to ujęte w protokole końcowym z negocjacji strony społecznej z MRiRW. 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 01:47