4 lata wstrząsów na rynku mleka. A wojna handlowa między USA i Chinami jeszcze nam dołożyOSM Prudnik
StoryEditorEmbarga i protekcjonizm uderzą w ceny mleka?

4 lata wstrząsów na rynku mleka. A wojna handlowa między USA i Chinami jeszcze nam dołoży

09.06.2023., 15:40h
Niby rynek mleka nieco się uspokoił. Niby eksport produktów mleczarskich z UE lekko rośnie. Ceny produktów mleczarskich jeśli spadają to już w niewielkim stopniu. Zatem w teorii powinno to oznaczać zatrzymanie kryzysu. Ale to tylko teoria. A jak będzie w rzeczywistości?

Rynek mleka już od 4 lat przeżywa turbulencje

Sytuacja na unijnym rynku mleka wydaje się znacznie mniej dynamiczna niż jeszcze przed kilkoma miesiącami. Poza serami dojrzewającymi nie zmniejszają się istotnie ceny masowych produktów mleczarskich. Podobne trendy widać po ostatnich wynikach nowozelandzkiej giełdy mleczarskiej. W ciągu kilku tygodni wzrósł też eksport produktów mleczarskich z państw unijnych. Teoretycznie pogarszająca się koniunktura powinna się zatrzymać i wejść w fazę powolnego stabilnego wzrostu. Jednak co innego teoria, a co innego praktyka, która potrafi zaskakiwać.

Patrząc na globalny rynek mleka, to już czwarty rok wstrząsają nim nietypowe zdarzenia sprawiające, że trudno określić go stabilnym. Pierwszym szokiem była pandemia. Zanim jeszcze formalnie się zakończyła, doszło do wojny w Ukrainie, co zdemolowało europejski rynek energii. Z kolei obydwie sytuacje miały znaczący wpływ na rosnącą nieustannie inflację, z którą wiele państw mierzy się do dziś.

Wojna handlowa między USA i Chinami wpływa także na polskie rolnictwo

Na boku pozostało jeszcze jedno zdarzenie, które umyka komentatorom polskiej branż...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 20:22