Kiedy ceny mleka zaczną rosnąć Prognoza Jakuba OlipryPaweł Mikos + firmowe
StoryEditorSkąd kryzys na rynku mleka?

Kiedy ceny mleka zaczną rosnąć? Analityk Jakub Olipra zdradza prognozy

24.03.2024., 17:57h
Dr Jakub Olipra, analityk rynkowy z Credit Agicole Bank Polska uważa, że nasze mleczarstwo ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Fakt, że trudno w to uwierzyć, kiedy mamy kolejne spadki cen mleka w skupie. Kiedy zatem można spodziewać się ponownego wzrostu cen? Co jest obecnie największym problemem dla polskich mleczarni i dla gospodarstw mlecznych?

Polska jest jedyny dużym producentem mleka, który zwiększył produkcję

Polskie mleczarstwo ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Nasz kraj ujawnia bardzo dużą przewagę konkurencyjną w produkcji mleka. W ubiegłym roku, który był bardzo trudny dla całego unijnego mleczarstwa, byliśmy jedynym dużym wytwórcą, któremu udało się zwiększyć produkcję, podczas gdy we Francji, w Niemczech i w Niderlandach, produkcja bardzo mocno spadła.

Warto też mieć na uwadze, że pogłowie krów mlecznych w krajach Europy Zachodniej jest redukowane, podczas gdy u nas rośnie. Ponadto w Polsce brakuje mleka i konkurencja o surowiec jest coraz bardziej zacięta, co pokazuje, że mamy duży potencjał do rozwoju produkcji. Tak wynika z wypowiedzi dr. Jakuba Olipry, analityka rynkowego z Credit Agicole Bank Polska, zaprezentowanej podczas XXV Seminarium „Postęp techniczny przetwórstwie mleka – TECHMILK 2024” pod koniec lutego w Mikołajkach.

Kiedy sytuacja na rynku mleka ma się poprawić?

Co więcej, analityk przewiduje, że jeszcze w tym roku sytuacja na rynku mleka się poprawi. Trudno w to uwierzyć, mając na względzie trudny 2023 r. Póki co, jeszcze przez najbliższe dwa kwartały będzie taniał tłuszcz mleczny, jest to bowiem typowe dla okresów słabej koniunktury. Automatycznie będą spadać więc ceny masła, natomiast lepiej zachowywać będą się ceny produktów białkowych.

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 03:49