W obszarze produkcji mleka w całej UE widać trend, znany od lat w Polsce. Zmniejszająca się wielkość pogłowia nie wpływa na spadek dostaw do zakładów mleczarskich.
StoryEditorAnalizy rynkowe

Poprawia się koniunktura na rynku mleka, ale nie dla wszystkich

27.10.2023., 15:25h
Kolejne prognozy wskazują na wzrosty cen na rynku mleka. W prognozie, jaką opublikowała Komisja Europejska, wszystko wydaje się podążać w jak najlepszym kierunku. Wzrost produkcji mleka surowego, stabilna konsumpcja oraz większy eksport. Jednak po serii zadowalających stwierdzeń pojawiają się wątpliwości.

KE: Produkcja mleka w Europie będzie rosnąć

W krajach unijnych w ciągu najbliższego kwartału spodziewany jest kolejny wzrost ilości produkowanego mleka surowego. Komisja Europejska ocenia ten poziom na zaledwie 0,3% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W dłuższej perspektywie również nie są spodziewane znaczące spadki. Niemniej, unijne prognozy kłócą się z faktem, że ceny mleka znacząco spadły. Ich wysoki poziom wstrzymywał znaczną część producentów mleka przed porzuceniem produkcji. Sierpniowa średnia cena mleka w państwach unijnych wynosiła 43,6 euro/100 kg (1,97 zł/kg) i była niższa niż w grudniu ubiegłego roku o 25%.

W kilku państwach spadki były dużo wyższe. Chociażby w przypadku Irlandii wynosiły one nawet 43%. Jednak jest grupa państw, w której nie były tak duże. We Francji, Włoszech czy Hiszpanii wynosiły one zaledwie około 10%. W obszarze produkcji mleka w całej UE widać trend, znany od lat w Polsce. Zmniejszająca się wielkość pogłowia nie wpływa na spadek dostaw do zakładów mleczarskich.

Eksport produktów mleczarskich z krajów UE również wzrośnie

Komisja Europejska spodziewa się również...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 18:08