Plany wzrostu udziału rosyjskich mleczarni w rynku międzynarodowym są dość dalekosiężne. Jednak, jeżeli dojdą do skutku, to ich wpływ na unijne mleczarstwo trudno określić inaczej niż katastrofalny.
StoryEditorAnalizy rynkowe

Rosja będzie mleczarską potęgą?

05.06.2024., 15:00h
Dynamika, z jaką w ubiegłym roku rosła polska produkcja mleka, na tle innych państw unijnych jest dość bezprecedensowa. Tym bardziej, że większość krajów UE zalicza znaczące spadki produkcji.

W artykule przeczytasz:

Polska produkcja mleka rośnie, pomimo spadającej produkcji w innych krajach UE

Jest to też o tyle zaskakujące, że mało kto stawiał nawet na zwyczajowy 2- czy 3-procentowy przyrost produkcji, ale na zaistnienie jakiegokolwiek, tym bardziej, że otoczenie nie było zbyt sprzyjające dla producentów i przetwórców mleka.

Niektórzy w Europie twierdzą jednak, że są w stanie osiągać znacznie lepsze wyniki. W szczególności dość ciekawe wydają się deklaracje przedstawicieli resortu rolnictwa jednego z państw pozaunijnych. Pierwsze skojarzenia, jakie padają wskazują na Ukrainę. Niemniej jest akurat kierunek błędny. Pomimo trwających od lat starań, ukraińskie mleczarstwo właściwie nie rośnie. Obecnie następuje wręcz przyspieszona likwidacja gospodarstw indywidualnych, a produkcja przesuwa się do agrokompleksów.

Rosja zapowiada rozwój sektora mleczarskiego i ekspansję na inne rynki

Krajem, który deklaruje tak znaczny rozwój produkcji mleka jest Federacja Rosyjska. Państwo, do którego jeszcze nie tak dawno z sukcesami eksportowaliśmy nasze produkty znacznie rozwinęło własną produkcję i co więcej, planuje zwiększać swój udział w międzynarodowym rynku produktów mleczarskich.

Jeszcze przed wprowadzeniem embarga na unijne wyroby mleczarskie stawianie takiej tezy wydawało się dość szalone. Jednak rynek zbóż pokazał dość dobitnie, że taki scenariusz wcale nie jest tak nierealny jak mogłoby się wydawać.

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 08:30