– Należy już teraz rozpocząć dobrowolne ograniczanie produkcji mleka na poziomie UE i wypłacić rolnikom uczciwe pieniądze, aby gospodarstwa rolne nie upadły, obszary wiejskie nie przestawały tętnić życiem, a UE miała zapewnione bezpieczeństwo żwynościowe – apeluje prezes EMB.archiwum
StoryEditorKryzys na rynku mleka

Rynek mleka nad przepaścią. "UE musi się obudzić i uruchomić środki nadzwyczajne"

26.09.2023., 17:00h
Kamila DluzewiczKamila Dluzewicz
Europejskie stowarzyszenie skupiające hodowców mleka European Milk Board (EMB) apeluje do Komisji Europejskiej, aby obudziła się ze snu i podjęła w końcu działania mające na celu pomoc unijnym producentom mleka i ochronę europejskiego sektora mleczarskiego.

EMB: "Rynek mleczarski w Europie znajduje się w środku kryzysu"

Międzynarodowa organizacja, zrzeszająca producentów mleka z 16 europejskich państw - European Milk Board (EMB) wydała wczoraj oświadczenie, w którym wzywa Komisję Europejską do interwencji na rynku mleka i uruchomienia mechanizmów pomocowych. Ich zdaniem europejski rynek mleka znajduj się nad przepaścią. Ponadto Europa straci gospodarczo i społecznie, jeżeli pogłowie krów w dalszym ciągu będzie się zmniejszać, a hodowcy w tym samym tempie będą rezygnować z tej gałęzi produkcji.

Dopłaty dla rolnikow za dobrowolne ograniczenie produkcji mleka

Kjartan Poulsen, prezes EMB, zwrócił uwagę na spadające ceny wypłacane za mleko. Pozostawanie przez Komisję Europejską w stanie bezczynności i niepodejmowanie żadnej interwencji jest nieakceptowalne i może doprowadzić w dalszej perspektywie do upadku europejskiego rynku mleka.

Polusen zauważa, że dobrym rozwiązaniem, które może przynieść pewną ulgę europejskiemu sektorowi mleczarskiemu, może być uruchomienie dobrowolnego progamu redukcji produkcji mleka. Zmniejszenie podaży surowca wpłynęłoby na ustabilizowanie cen mleka, a wypłacane rolnikom dopłaty, które otrzymywaliby za zmniejszenie produkcji, pomogłyby producentom przetrwac kryzys i pozostać przy produkcji rolnej.

Należy już teraz rozpocząć dobrowolne ograniczanie produkcji mleka na poziomie UE i wypłacić rolnikom uczciwe pieniądze, aby gospodarstwa rolne nie upadły, obszary wiejskie nie przestawały tętnić życiem, a UE miała zapewnione bezpieczeństwo żwynościowe – apeluje prezes EMB.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 15:35