W kraju likwidują się gospodarstwa wyspecjalizowane w produkcji mleka. I nie są to już wcale ci najmniejsi, a zaczynają przodować w tym rolnicy posiadający 40 czy 50 krów. Zakłady mleczarskie ze stratami w połączeniu z likwidacją gospodarstw tworzą niezbyt optymistyczny obraz.Beata Dąbrowska
StoryEditorAnalizy rynkowe

Samozaoranie mleczarstwa w UE. Czy za uzdrowienie rynku mleka znów zapłacą rolnicy?

11.06.2023., 16:00h
Czy redukcja produkcji może być rozwiązaniem problemów zarówno polskiego, jak i unijnego mleczarstwa? Tezę, że jest to możliwe, stawiano już kilkukrotnie, a obecnie wydaje się ona wracać po raz kolejny. Jej realizacja miałaby sprawić, że ogólna kondycja branży mleczarskiej ulegnie znaczącej poprawie w wyniku redukcji produkcji.

Samokontrola branży mleczarskiej dzięki Programowi Odpowiedzialności Rynkowej

Propozycje takie wysuwała chociażby Europejska Rada Mleczarska (European Milk Board). Zresztą nie są one nowe, a po raz pierwszy prezentowano je kilka lat temu. Wspólnie z Niemieckim Stowarzyszeniem Hodowców (BDM) opracowała ona Program Odpowiedzialności Rynkowej (Market Responsibility Programme). Miałby on przeciwdziałać kryzysom w przemyśle mleczarskim spowodowanym nierównowagą na rynku. Według jego założeń w momencie, kiedy mierniki rynku osiągałyby poziom alarmowy, uruchamiana miałaby być seria instrumentów prowadzących do ograniczenia podaży mleka na rynku. Od mechanizmu prywatnego składowania po nakładanie na rolników kar za nadprodukcję mleka. Środki na ewentualne interwencje miałyby pochodzić ze specjalnego funduszu stworzonego ze środków unijnych czy kar dla gospodarstw zwiększających produkcję w kryzysowym okresie. Mechanizm ten miałby dotyczyć wszystkich państw unijnych. Można powiedzieć, że byłoby to samokwotowanie branży mleczarskiej.

Niestety, tego rodzaju forsowane od lat pomysły mają się nijak chociażby do dzisiejszego otoczenia sektora ...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 06:36