Ewidentnie widoczna jest tu sprzeczność w działaniach Brukseli, która z jednej strony chce promować rolnictwo i żywność wytwarzaną w sposób przyjazny środowisku, a z drugiej luzuje wymogi wobec państw trzecich.Paweł Mikos
StoryEditorAbsurdy Europejskiego Zielonego Ładu

Sprzeczne działania KE: nasi rolnicy mają Zielony Ład, a wymogi dla państw trzecich są luzowane

08.04.2024., 16:00h
Jedną z przyczyn strajków rolników jest sprzeciw wobec działań unijnych organów w obszarze Zielonego Ładu. Projekt ten wdrażany był w wyjątkowo szybkim tempie, więc wcale nie jest dziwne, że obecnie pojawiają się liczne paradoksy z nim związane. Całość zdecydowanie wymaga rewizji i powtórnego przeglądu, do którego nie bardzo kwapi się Bruksela. Wygląda na to, że będzie miało to katastrofalne skutki w obszarze produkcji żywności i całkowicie przeformatuje znaczą część obecnego rynku żywności.

Konsumenci mają coraz mniej pieniędzy, co skutkuje spowolnieniem gospodarczym

W ostatnich latach na rynku produktów żywnościowych kilka razy producentom i przetwórcom zafundowano terapię szokową. Dotyczy to również mleka. Zmienił się przede wszystkim odbiorca produktów, a jego główną cechą zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej, jest to, że ma portfel znacznie chudszy niż kilka lat wstecz. Jest to zdecydowanie główna przyczyna wyhamowania na rynku produktów masowych eksportowanych na Bliski i Daleki Wschód czy do państw afrykańskich.

Owszem, samo zjawisko jest wzmacniane przez zdarzenia sezonowe czy czynniki specyficzne dla danego państwa, jakim w przypadku Polski za chwilę stanie się likwidacja kolejnych rządowych tarcz dotyczących cen energii czy powrotu do opodatkowania żywności pięcioprocentową stawką VAT. Według zapowiedzi, sam drugi czynnik może zwiększyć poziom inflacji o jeden punkt procentowy, a to oznacza może nie druzgocącą, ale odczuwalną zmianę w koszyku zakupowym.

Można stwierdzić wprost, że świat ma coraz mniej pieniędzy, aby kupować tak dużo żywności jak wcześniej. Fakt ten akcentowano jeszcze przed pandemią covi...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 00:59