Argumentów przeciw objęciu systemem butelek po nabiale było znacznie więcej. Chociażby ten podstawowy, że miałby on dotyczyć napojów. Z kolei produkty mleczarskie - chociaż często sprzedawane są w postaci płynów - nie należą do tej kategorii.freepik
StoryEditorRynek mleka

System kaucyjny nie będzie obejmować mleka i produktów mlecznych

30.06.2024., 14:00h
System kaucyjny nie będzie obciążał producentów i przetwórców mleka. Temat był dość istotny ze względu na znaczny koszt, jaki ponosiłyby zakłady mleczarskie z powodu wprowadzenia kaucji na butelki, w jakie pakują mleko oraz produkty z niego wytworzone.

Mleko i produkty mleczne włączone z systemu kaucyjnego

Skutkowałoby to również tym, że cena, jaką konsument musiałby zapłacić za mleko czy kefir w butelce, wzrosłaby o co najmniej 50 groszy. W przypadku małych formatów produktu, to od jednej czwartej do jednej trzeciej ich obecnej wartości. Oznaczałoby to największą podwyżkę od wielu lat.

Mówiąc wprost, dla wielu przedsiębiorstw mleczarskich byłoby to zbyt duże obciążenie, na które ich nie stać. W szczególności dotyczy to mniejszych przetwórców, których jednym z najważniejszych produktów jest mleko spożywcze, kefir czy jogurt.

Większe firmy prawdopodobnie poradziłyby sobie sprawniej z wdrożeniem systemu kaucyjnego. Jednak i w ich przypadku doszłoby do rewolucji stanowiącej ogromne obciążenie. Jej powodem byłaby nie tylko konieczność zamrożenia części pieniędzy, ale też zaangażowania istotnych nakładów na samą organizację systemu zbiórki. Wprowadzane przepisy wymagają wdrożenia równoległego do księgowości systemu ewidencjonowania opakowań, obrotu nimi oraz opłaty kaucyjnej. W przypadku przetwórstwa mleka, o niewprowadzaniu opłaty kaucyjnej zadecydowały jednak nie kwestie ekonomiczne, organizacyjne czy finansowe. Poszło o higienę.

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 19:31