Ukraina jest znaczącym odbiorcą polskich produktów mleczarskich. Dotyczy to w szczególności serów dojrzewajacychAP
StoryEditorPolskie mleko oberwie za zboże?

Ukraina chce przywrócić kontrolę polskiego mleka. "To spowoduje spadek cen płaconych rolnikom"

03.06.2023., 15:00h
Ukraina chce przywrócenia kontroli weterynaryjnej produktów mleczarskich z Polski. - Sektor mleczarski nie może zostać poświęcony w sporze o import zboża. Ograniczenie lub zamknięcie rynku spowoduje spadek cen płaconych rolnikom – alarmuje Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.

Ministerstwo rolnictwa Ukrainy domaga się przywrócenia kontroli weterynaryjnej produktów mleczarskich z Polski.

- Proponujemy weryfikację dokumentów, weryfikację zgodności, zdrowia i dobrostanu zwierząt, weryfikację fizyczną oraz badania laboratoryjne (testy). Badania te będą prowadzone w punktach kontroli granicznej i na wyznaczonych przejściach granicznych na granicy państwowej Ukrainy – Krakowiec, Jagodyń, Rawa-Ruska, Smolnica, Szeginie – informuje ukraiński resort i dodaje, że „stosowna uchwała jest obecnie opracowywana przez odpowiednie departamenty”.

Maliszewska: ograniczenie ukraińskiego rynku spowoduje spadek cen płaconych rolnikom

Przywrócenie badań polskich produktów mleczarskich spowolni ich eksport, przez co może ucierpieć polski sektor mleczarski może ucierpieć. Zdaniem Agnieszki Maliszewskiej, dyrektora Polskiej Izby Mleka, stanowisko ministerstwa rolnictwa Ukrainy to bardzo niepokojący sygnał, który zapowiada kłopoty w polskim sektorze mleka.

- Sektor mleczarski nie może zostać poświęcony w sporze o import zboża. Rynek Ukrainy jest zbyt ważny dla mleczarstwa, żeby go utracić w dobie kryzysu. Ograniczenie lub zamknięcie rynku spowoduje spadek cen płaconych rolnikom. A to wywoła lawinę odejść od spółdzielni znacznie obniżających cenę mleka. Spowoduje upadek małych i średnich spółdzielni w Polsce. Efekt? Dramat – ocenia Maliszewska.

Dyrektor PIM zaznacza, że należy jak najszybciej ocenić konsekwencje podejmowanych decyzji handlowych.

- Najwyższy czas posadzić przy stole wszystkich interesariuszy rynku rolno spożywczego, w tym mleko i mięso i ocenić skutki gospodarcze tych politycznych decyzji – napisała Maliszewska.

Ile produktów mleczarskich importujemy na Ukrainę?

Ukraina jest znaczącym odbiorcą polskich produktów mleczarskich. Dotyczy to w szczególności serów dojrzewajacych. Jesteśmy ich szóstym producentem na świecie i piątym w Europie. Na Ukrainę eksportujemy, aż 6 procent ich produkcji. W pierwszym kwartale tego roku wyeksportowaliśmy na Ukrainę wyroby mleczarskie o wartości 50 mln dolarów, z tego serów o wartości 18,45 mln dolarów.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 04:25