Amerykańskie sieci handlowe coraz powszechniej stawiają na strategię uniezależniania się od spółdzielni mleczarskich. Amerykański Walmart buduje obecnie trzeci zakład przetwórstwa mleka w Teksasie, który rozpocznie działalność w 2026 r.Shutterstock
StoryEditorŚwiatowy rynek mleka

W USA markety dokręcają śrubę mleczarniom, a Rosja chce zwiększać import do Turcji i Chin

13.04.2024., 15:30h
Rosja, pomimo zaangażowania w wojnę, nie ustaje w rozwoju własnego sektora mleczarskiego. Na ogromną skalę importowana jest technologia z niektórych krajów zachodnich w ramach programów importu równoległego, ale również z Chin i Turcji

Rosyjski przemysł mleczarski dotkliwie odczuł skutki zachodnich sankcji

Z badania przeprowadzonego przez Rosyjski Związek Producentów Mleka Soyuzmoloko wynika, że w 2022 r. rosyjski przemysł mleczarski dotkliwie odczuł skutki zachodnich sankcji. Jest to szczególnie widoczne choćby w zawieszeniu bezpośrednich dostaw technologii, komponentów i części zamiennych do klientów w Rosji.

Według rosyjskich analityków, sektorowi udało się zapobiec załamaniu dzięki aktywnym działaniom uczestników rynku i dostawców technologii, którzy znacząco powiększyli swoje zapasy części zamiennych. Sektor ten otrzymał możliwość poszukiwania alternatywnych dostawców z różnych krajów, ze szczególnym uwzględnieniem Turcji i Chin, a także poprzez wdrażanie programów importu równoległego.

Z badania wynika, że w rosyjskiej branży mleczarskiej nastąpił wzrost wydatków związanych z wdrożeniem i utrzymaniem urządzeń w wyniku wyzwań podażowych. Niektóre przedsiębiorstwa mleczarskie zaniechały dalszych inwestycji z uwagi na ograniczenia finansowe.

Rosjanie mają coraz poważniejsze problemy w związku z brakiem technologii w przemyśle mleczarskim

W r...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 11:40