Cena świń w Niemczech najniższa od lutego. Ile za tuczniki płacą obecnie zakłady mięsne w Polsce?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Świnie w Niemczech najtańsze od lutego. Jakie są aktualne ceny tuczników w Polsce?

04.10.2023., 18:25h
Ceny świń w Polsce już nie rosną. Zdaniem analityków do końca roku należy spodziewać się obniżek. Złe wiadomości płyną też z Niemiec, gdzie 4 października cena spadła do poziomu najniższego od lutego 2023 roku. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny skupu świń nie rosną

Ceny tuczników w Polsce w ostatnim tygodniu zaczęły się stabilizować. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych pozostawiła cenniki na niezmienionym poziomie. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 7,30 zł/kg do 8,20 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 10 zł/kg. 

Ale rolnicy liczyli na wyższe podwyżki, zwłaszcza że żywca nie ma zbyt dużo na rynku.

 W Polsce ceny skupu świń pozostają stabilne i nie odbiegają od cen notowanych u naszego zachodniego sąsiada. Ponadto wysoki kurs euro zniechęca do importu surowca z zagranicy. Uczestnicy rynku pozostają w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji rynkowej - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że w Polsce w trzecim tygodniu września 2023 r. kontynuowany był wzrost cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 18–24.09.2023 r. zakłady mięsne monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 8,19 zł/kg, o 1,5 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena tego żywca była o 5 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2022 r.

ING: możemy spodziewać się obniżek cen świń do końca 2023 r

Analitycy banku ING w najnowszym raporcie rynkowy zauważają, że stosunkowo niski poziom podaży świń nie wywiera tak dużej presji na ceny z powodu ograniczonego popytu konsumpcyjnego.

- Utrzymuje się niższa konkurencyjność europejskiej wieprzowiny na światowych rynkach z uwagi na wyższy poziom cen od konkurencyjnego dostawców (m.in. z Ameryki Północnej i Południowej). W połączeniu z sezonowymi trendami w czwartym kwartale możemy spodziewać się obniżek cen do końca 2023 r. - tłumaczą bankowi eksperci.

Ceny tuczników w Polsce wyższe niż w UE

W Unii Europejskiej od końca lipca br. utrzymuje się spadkowa tendencja cen skupu trzody chlewnej. Jak wylicza KOWR, w trzecim tygodniu września br. za świnie rzeźne klasy E unijni dostawcy uzyskiwali średnio 227,94 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, o 0,4 proc. mniej niż tydzień wcześniej oraz o 2 proc. mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego asortymentu była o 8 proc. wyższa niż przed rokiem.

W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 231,67 EUR/100 kg, o 1,6 proc. wyższym niż średnio w UE. Wśród największych unijnych producentów wieprzowiny wyższe niż w Polsce ceny skupu żywca wieprzowego odnotowano w Niemczech, a niższe m.in. w: Niderlandach (o 12 proc.), Francji (o 7 proc.) i Hiszpanii (o 1 proc.).

W Niemczech ceny świń runęły w dół

Natomiast w Niemczech na dużej giełdzie VEZG ceny świń runęły w dół. Stawka za tuczniki została obniżona o 5 centów do poziomu 2,20 euro/kg. To cena najniższa od lutego 2023 r. Będzie obowiązywała do 11 października. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,12 zł/kg.

- Podaż czasami znacznie przewyższa zapotrzebowanie ze strony rzeźni. Dlatego cena spada - wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 29 września 2023 roku (w porównaniu do cen z 22 września 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 7,45 zł/kg (spadek o 10 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 7,50-8,20 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew - 7,80 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 8,10 zł/kg (bez zmian);
 • Kawiks Patoki - 8,20 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 7,30 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 10 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,50-8 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7,60-8,10 zł/kg (bez zmian);
 • Mróz – 9,80 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 13:07