Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Ceny świń w Polsce spadły nawet poniżej 6 zł! Ile aktualnie zakłady mięsne płacą za tuczniki?

25.01.2024., 10:40h
Ceny świń w Polsce wciąż spadają. Niektóre zakłady mięsne płacą rolnikom już poniżej 6 zł/kg, a stawki maksymalne w klasie E są zdecydowanie poniżej ceny minimalnej w Niemczech. Jakie są aktualne ceny tuczników? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny świń spadły nawet poniżej 6 zł!

Ceny świń w Polsce nadal spadają. W ciągu tygodnia część zakładów obniżyła stawki nawet o 70 gr. W Łódzkiem tuczniki są skupowane już poniżej 6 zł.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 5,90 zł/kg do 7,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,60 zł/kg. 

W Polsce, podobnie jak przed tygodniem stawki maksymalne kształtują się w przedziale 8,40-8,60 zł w klasie E, czyli zdecydowanie poniżej ceny minimalnej w Niemczech! Owszem, jest wiele sygnałów świadczących o tym, że wieprzowina europejska jest droższa od światowej, jednakże to nie powód, aby nasz kraj wyprzedzał w tym temacie naszego najbliższego zachodniego sąsiada - uważa Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Natomiast z danych MRiRW wynika, że na rynku krajowym w drugim tygodniu stycznia 2024 r. kontynuowany był spadek cen żywca wieprzowego. W dniach 8–14.01.2024 r. w zakładach mięsnych monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW średnia cena świń rzeźnych wyniosła 7,02 zł/kg i była o 4 gr/kg niższa niż tydzień wcześniej oraz o 2 proc. niższa niż przed miesiącem. W porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. żywiec wieprzowy potaniał o 5 proc..​​​​

Ceny świń w Niemczech bez zmian

W Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG po ubiegłotygodniowym spadku pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 24 stycznia nadal wynosi 2,00 euro/kg. Będzie obowiązywała do 31 stycznia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 8,75 zł/kg. 

Czy ceny świń będą nadal spadać?

Jak informują analitycy Pekao SA, unijny rynek pozostaje pod wpływem spadku produkcji mięsa. Widać jednak pewne oznaki wyhamowania redukcji potencjału produkcyjnego w UE.

- Wskazuje na to słabnąca dynamika spadku pogłowia loch. We wrześniu ceny mięsa z UE pozostawały wyższe r/r (+12 proc.), co negatywnie wyróżniało je na tle głównych globalnych eksporterów. Wysokie ceny obniżają konkurencyjność europejskiej wieprzowiny na świecie. Słabszy popyt oraz czynniki sezonowe będą wywierały presję na osłabienie cen w pierwszej połowie 2024. Ewentualne odbicie w unijnej produkcji żywca pogłębi te spadki - oceniają bankowi eksperci.

Bartosz Czarniak z Polsus-u zaznacza z kolei, że ​choć UE nadal zostaje liderem eksportu wieprzowiny na świecie, to stawki przezeń oferowane powodują spadek handlu o 20 proc.

- Zaraz za Europą plasują się Stany Zjednoczone, natomiast na trzecim miejscu jest Brazylia, która w dynamicznym tempie zwiększa swój udział w rynku. Oczywiście największym producentem wieprzowiny na świecie pozostają Chiny, które posiadają prawie 50 proc. udziału w produkcji (dopiero po nich jest UE), ale kraj ten praktycznie całą swoja produkcję zużywa na własne potrzeby, posiłkując się minimalnym eksportem - tłumaczy ekspert Polsus.

Czy zatem USA przegonią Europę w eksporcie mięsa? Czarniak zaznacza, że niekoniecznie.

- Nie jest tajemnicą, że owszem, mięso produkowane za oceanem sprzedawane jest w o wiele niższej cenie niż w UE, jednakże co raz głośniej mówi się też o tym, że jest to kosztem hodowców/producentów wieprzowiny, którzy sprzedają swoje zwierzęta poniżej kosztów produkcji (podobnie rzecz się dzieje w Chinach). Innymi słowy – w USA są na tym samym etapie, co Europa dwa lata temu, kiedy rozpoczynał się wielki kryzys powodujący mocne spadki pogłowia nie tylko w Polsce, ale i na całym kontynencie. Mam jedynie nadzieję, że obecne stawki pozwolą na zwiększenie atrakcyjności europejskiego mięsa, inaczej kolejne obniżki będą zagrażać opłacalności produkcji wieprzowiny w Europie - ocenia Czarniak. 

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 19 stycznia 2024 roku (w porównaniu do cen z 12 stycznia)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,25 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,30-6,80 zł/kg (spadek o 20 gr);

Łódzkie:

  • Złotex, Złoczew - 6,40 zł/kg (spadek o 10 gr);
  • Marciniak, Sędzimirowice – 5,90 zł/kg (spadek o 50 gr);
  • Ubojnia Maciejek - 6,20-6,80 zł/kg;

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,10 zł/kg (spadek o 10 gr);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 8,60 zł/kg wbc kl. E (spadek o 20 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,00-6,50 zł/kg (spadek o 40-70 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,10 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,00-6,50- zł/kg (spadek o 30 gr);
  • Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 02:00