Ceny tucznikówK.Sierszeńska/arch. Topagrar
StoryEditorCeny świń

Ceny tuczników idą na rekord. Nawet 9,20 zł/kg wż. Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie? [SONDA]

26.04.2023., 17:00h
Ceny świń rosną nieprzerwanie od miesięcy. Stawki doszły nawet do 11,60 zł/kg wbc i przebiły notowania w Niemczech prawie o 1 zł! Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Czy żywiec będzie jeszcze drożał?

Nawet 9,20 zł/kg wbc. Ceny świń rosną przed majówką

Ceny świń nadal rosną. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych znacznie podniosła swoje cenniki - nawet o 40 gr. Ceny żywca doszły już do 9,20 zł/kg.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 8 zł/kg do 9,20 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 11,60 zł/kg.

- W krajowych ubojniach cena skupu w ubiegłym tygodniu wzrosła o 20 groszy za kilogram. Tuczniki w klasie E kupowano nawet w cenie powyżej 11,60 zł/kg. W wyniku niskiej podaży żywca cena skupu tuczników w Polsce od miesiąca przewyższa cenę skupu w Niemczech. W ostatnich notowaniach różnica w cenie na korzyść Polski wyniosła w niektórych transakcjach prawie 1 zł/kg - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że po stagnacji w cenach skupu żywca wieprzowego w tygodniu przedświątecznym, nastąpił ich ponowny wzrost. W dniach 10–16.04.2023 r. (dane ZSRIR MRiRW) dostawcy za świnie rzeźne uzyskiwali przeciętnie 8,78 zł/kg, o 2 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 5% więcej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 30 proc. wyższa niż przed rokiem.

image

Ceny tuczników

FOTO: KOWR

W Niemczech ceny tuczników bez zmian. Rzeźnicy tłumaczą: brakuje pogody na grilla

Na dużej niemieckiej giełdzie VEZG ceny świń nie zmieniły się. Stawka za tuczniki została utrzymana na poziomie 2,33 euro/kg. Będzie obowiązywała do 3 maja. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,69 zł/kg.

- Na niemieckim rynku trzody oferowane tuczniki w pełni znajdują swoich nabywców. Cena pozostaje niezmieniona - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Ale uczestnicy rynku oczekiwali podwyżek. W Niemczech panuje przekonanie, że cena VEZG nie wyczerpuje swojego potencjału. Pomimo wysokich cen świń, popyt na mięso rośnie i prawdopodobnie będzie rósł w nadchodzących tygodniach.

- Świń gotowych do uboju wciąż brakuje, a jednak notowania z łatwością utrzymały poziom 2,33 euro/kg. Ale rzeźnicy widzą to inaczej - mówią, że brakuje pogody na grilla - czytamy na topagrar.com.

W Polsce świnie droższe niż w Niemczech

Z danych KOWR wynika, że na rynku unijnym od końca stycznia br. utrzymuje się systematyczny wzrost średnich cen skupu żywca wieprzowego. Według danych Komisji Europejskiej w dniach 10–16.04.2023 r. świnie rzeźne klasy E średnio w UE skupowano po 237,68 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej wobec 236,97 EUR/100 kg tydzień wcześniej. Był to poziom cen o 3% wyższy niż przed miesiącem oraz o 24% wyższy niż przed rokiem.

Cena żywca tej klasy w Polsce wyniosła 246,35 EUR/100 kg i była o 8,67 EUR/100 kg wyższa niż średnio w UE. Taniej niż w Polsce za świnie rzeźne tej klasy płacono m.in. w: Niemczech, Niderlandach i Danii, a nieco drożej w Hiszpanii.

Czy ceny świń będą jeszcze rosły?

Rekordowe ceny żywca wieprzowego to efekt silnej redukcji pogłowia trzody w Polsce. Czy to oznacza, że ceny świń jeszcze będa rosły?

- Obecnie podaż żywca wieprzowego w Polsce nie jest wystarczająca do zaspokojenia potrzeb ubojni i zakładów przetwórczych. Wysoki koszt surowca dla zakładów mięsnych stanowi problem w negocjacjach z sieciami handlowymi, które nie są skłonne do podnoszenia cen produktów na półkach sklepowych. Trudności finansowe zakładów przetwórczych uwidaczniają się w wydłużonych terminach płatności. Kolejny tydzień będzie już tygodniem świątecznym, w którym liczba dni ubojowych zostanie ograniczona - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z kolei bank ING spodziewa się dalszego umacniania się cen trzody z uwagi na nadchodzący sezon grillowy.

- Pojawią się także sygnały o ożywiającym się od marca eksporcie mięsa w kierunku azjatyckim - informują analitycy ING.

natomiast zdaniem Jakuba Olipry, starszego ekonomisty w banku Credit Agricole ceny tuczników będą rosły do III kw. br. 

- To co mogłoby odwrócić ten trend to szybka odbudowa pogłowia trzody chlewnej w UE (na co się nie zanosi uwzględniając napływające dane) lub wyraźne wyhamowanie popytu na wieprzowinę, czego również nie zakładamy w naszym scenariuszu – wyjaśnia nam Olipra.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 21 kwietnia 2023 roku (w porównaniu do cen z 14 kwietnia 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 8,35 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 8,00-8,70 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 8,70 zł/kg (bez zmian);
  • Złotex, Złoczew - 8,60 zł/kg (wzrost o 40 gr);
  • Kawiks Patoki - 8,50-9,20 zł/kg (wzrost o 30-40 gr);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 8,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 11,60 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 8,20-8,90 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,30-8,90 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 8,05-8,50 zł/kg (spadek o 10-15 gr);
  • Mróz – 11,00 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 20 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 22:01