StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

12.04.2023., 16:04h
Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

Ceny świń od kilku tygodni nieprzerwanie idą w górę. Nawet mimo krótszego tygodnia ubojowego, krajowy rynek nie zanotował spadku cen skupu. Obecnie producenci świń otrzymują ok. 11,00 zł/kg kl E, a stawki w wż dochodzą do 8,70 zł/kg. 

- Stabilizacja cen po świętach odzwierciedla niską podaż żywca, udany handel produktami wieprzowymi w okresie przedświątecznym oraz przygotowania do rozpoczęcia sezonu grillowego i nadchodzącego długiego weekendu majowego – ocenia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

 

Do kiedy będą rosnąć ceny skupu tuczników w Polsce? 

Rolnicy zastanawiają się jednak, jak długa utrzyma się ten trend wzrostowy. Zdaniem Jakuba Olipry, starszego ekonomisty w banku Credit Agricole ceny tuczników będą rosły do III kw. br. 

- To co mogłoby odwrócić ten trend to szybka odbudowa pogłowia trzody chlewnej w UE (na co się nie zanosi uwzględniając napływające dane) lub wyraźne wyhamowanie popytu na wieprzowinę, czego również nie zakładamy w naszym scenariuszu – wyjaśnia nam Olipra.

 

Czy spadek pogłowia może istotnie wpłynąć na dalszy wzrost cen?

Zdaniem ekonomisty utrzymu...

Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 07:53