Ile zakłady mięsne płacą za świnie na początku września 2023?D. Stancelewska
StoryEditorCeny świń spadają!

Ceny tuczników spadły nawet o 60 gr! Ile zakłady mięsne płacą za świnie na początku września 2023?

06.09.2023., 18:00h
Ceny świń wciąż utrzymują trend spadkowy. Niektóre zakłady obniżyły cenniki nawet o 60 gr. A to nie koniec złych wiadomości dla rolników. Zdaniem analityków szans na podwyżki na razie nie ma. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny tuczników w Polsce coraz niższe

Ceny świń w Polsce nadal spadają. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych po raz kolejny obniżyła stawki. Laskopol płaci już o 60 gr mniej za żywiec niż tydzień temu.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 7 zł/kg do 8 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą już poniżej 10 zł/kg. 

W notowaniach krajowych cena tuczników ustabilizowała się. W ubiegłym tygodniu niektóre ubojnie skupowały tuczniki po 9,80-10,00 zł/kg (wbc). Podaż żywca jest niska, ale również na niskim poziomie pozostaje sprzedaż mięsa wieprzowego - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że w dniach 21–27.08.2023 r. na rynku krajowym notowany był dalszy spadek cen żywca wieprzowego. Zakłady mięsne skupowały świnie rzeźne średnio po 7,81 zł/kg, o 3 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 11 proc. taniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego żywca była o 2,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

Czy w najbliższym czasie ceny świń zaczną rosnąć?

Eksperci ING ​nie mają dobrych wiadomości dla producentów żywca wieprzowego. W ich ocenie nie ma sygnałów świadczących o tym, że ceny świń zaczną rosnąć.

- Niemal niezmiennie od połowy lipca żywiec wieprzowy na krajowym rynku tanieje, ale wraz z końcem sierpnia trend spadkowy zaczyna wyhamowywać. Podobnie wygląda sytuacja u innych większych producentów w Unii Europejskiej, takich jak Niemcy czy Dania. Stosunkowo nieduża podaż surowca na rynku odpowiada na ograniczone zapotrzebowanie konsumentów. Ubojnie i przetwórcy chcąc uniknąć tworzenia nadmiernych zapasów ograniczają skup. W związku z tymi czynnikami brak jest sygnałów mogących wpłynąć na odwrócenie trendu. O wiele bardziej prawdopodobna będzie stabilizacja lub powrót do spadków, które zgodnie z sezonowym trendem mają miejsce w ostatnim kwartale roku - oceniają analitycy ING w najnowszym raporcie rynkowym.

Również Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus ocenia, że trend spadkowy może się utrzymać.

- Stawki za pasze, zboża są na tyle relatywnie niskie, że pomimo tak drastycznych spadków za świnie (w ciągu miesiąca nawet o 2,50 zł na kg), nadal możemy mówić o opłacalności. A to tylko zachęca skupujących do dalszego obniżania ceny, bo po pierwsze będą mogli zaproponować lepsze ceny do handlu, a po drugie łatwiej im będzie stworzyć marże opłacalne dla nich samych. I nie jest to wyrzut w którąkolwiek stronę, ale niestety realia obecnego rynku - zaznacza Bartosz Czarniak.

W Niemczech ceny świń wciąż bez zmian 

Natomiast w Niemczech dużej giełdzie VEZG ceny świń po ostatnich dużych obniżkach kolejny tydzień z rzędu pozostały bez zmian. Stawka za tuczniki utrzymała się na poziomie 2,30 euro/kg. Będzie obowiązywała do 13 września. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,50 zł/kg.

-  Na niemieckim rynku tuczników istnieje zrównoważona relacja między podażą i popytem. Dlatego ceny pozostają stabilne - wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 1 września 2023 roku (w porównaniu do cen z 25 sierpnia 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 7,05 - 7,15 zł/kg (spadek o 10 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 7,00-7,60 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Złotex, Złoczew - 7,50 zł/kg (bez zmian);
  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,90 zł/kg (wzrost o 20 gr);
  • Kawiks Patoki - 7,70 zł/kg (spadek o 30 gr);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,30 zł/kg (spadek o 60 gr);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 9,80 zł/kg wbc kl. E (spadek o 20 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,40-7,70 zł/kg (wzrost o 10-20 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,00 zł/kg (spadek o 10 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 7,20-7,80 zł/kg  (bez zmian);
  • Mróz – 9,60 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 1 zł);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 10:50