Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Ceny tuczników wzrosły nawet o 40 gr. Po ile zakłady skupują świnie od rolników?

17.04.2024., 18:05h
Ceny świń w Polsce nadal rosną. Ale zdaniem ekspertów w najbliższym czasie nie ma co liczyć na dalsze podwyżki. Na rynku trzody nastąpi raczej stabilizacja cen. Jakie są aktualne ceny tuczników? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny świń w Polsce rosną nawet o 40 gr

Ceny świń w Polsce cały czas rosną. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła cenniki nawet o 40 gr/kg. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,40 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,90 zł/kg, a nawet więcej.

Na rynku krajowym rynku ostatnie dwa tygodnie przyniosły wyraźne ożywienie. Pomimo stagnacji na rynku niemieckim, krajowe skupu podniosły cenę o około 50 gr/kg wagi poubojowej. Z przeliczenia ceny niemieckiej po kursie euro 4,28 można wnioskować o opłacalnym imporcie żywca i tusz do Polski i próbie zmniejszenia dzielącego dystansu cenowego oba kraje - ocenia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Natomiast z danych MRiRW wynika, że na rynku krajowym, odwrotnie niż na rynku unijnym, w tygodniu poświątecznym ceny za-kupu żywca wieprzowego ponownie wzrosły. W dniach 1–7.04.2024 r. w zakładach monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW trzodę chlewną kupowano średnio po 7,36 zł/kg, o ponad 1 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu oraz przed miesiącem. Jednocześnie cena tego żywca była o 15 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Wzrost cen świń w najbliższym czasie ograniczony

Czy w związku ze zbliżającym się sezonem grillowym rolnicy mogą spodziewać się dalszych podwyżek cen świń? Niewykluczone. Zdaniem ​analityków banku Pekao w drugim kwartale tego roku popyt na mięso powinien być wyższy z powodu poprawy pogody i wyjazdów weekendowych konsumentów w UE (start sezonu grillowego).

Natomiast w krótkiej perspektywie, jak ocenia Polpig, możliwości dalszego wzrostu cen w krajowych skupach mogą być ograniczone w związku ze stagnacją na niemieckim rynku tuczników.

Podobnego zdania jest Wielkopolska Izba Rolnicza, która ocenia, że w najbliższej przyszłości nastąpi stabilizacja cen skupu trzody chlewnej na dosyć niskim poziomie w połączeniu ze stabilną sytuacją dochodową rolników wynikającą z niskich cen skupu zbóż paszowych i kukurydzy. Izba zaznacza też, że sytuacja na rynku trzody chlewnej polepszyła się, choć do zadowolenia jeszcze daleko. 

- Sytuację dochodową producentów trzody chlewnej ratują niskie ceny zbóż. Prawdopodobnie ta okoliczność oraz ubiegłoroczne dopłaty do prosiąt (program Locha plus) spowodowały, że tempo spadku pogłowia trzody chlewnej w Polsce oraz innych krajach unijnych spadło. Maleje dalej spożycie wieprzowiny, co będzie oznaczać, że o ekonomice tuczu w większym stopniu będą decydować rynki eksportowe - tłumaczą analitycy Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Ale perspektywy eksportowe nie są optymistyczne, bo unijna wieprzowina jest dużo droższa w porównaniu do surowca z USA i Brazylii.

Ceny świń w Niemczech nadal bez zmian

W Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają bez zmian. Stawka za tuczniki ustalona 17 kwietnia wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 24 kwietnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,56 zł/kg. 

- Na niemieckim rynku tuczników podaż w dużej mierze znajduje nabywców. Ceny pozostaną niezmienione w nowym tygodniu uboju - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 12 kwietnia 2024 roku (w porównaniu do cen z 5 kwietnia)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,85 zł/kg (wzrost o 30 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,50-7,40 zł/kg (wzrost o 30-40 gr);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (wzrost o 20 gr);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,00 zł/kg (bez zmian);
 • Ubojnia Maciejek - 6,50-7,00 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9,20 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,80-7,20 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,00 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,90-7,30- zł/kg (wzrost o 10 gr);
 • Mróz – 9 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 30 gr);

image
Komentarz Naczelnego

10 lat temu pojawił się ASF i ceny mleka spadły poniżej 1 zł. Jak to wpłynęło na rolnictwo?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. maj 2024 06:48