Ile aktualnie zakłady mięsne płacą za świnie?arch.
StoryEditorCeny świń

Jakie są aktualne ceny świń w Polsce? [SONDA]

01.06.2023., 13:30h
Ceny świń w Polsce są zróżnicowane. Niektóre zakłady obniżyły cenniki nawet o 60 gr/kg, a niektóre podniosły o 20 gr/kg. Ale zdaniem ekspertów jest przestrzeń do kolejnych podwyżek, zwłaszcza że notowania tuczników w Niemczech są rekordowe, a Chiny szeroko otworzyły swój rynek wieprzowy dla Francji. Jakie są aktualne ceny tuczników w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny tuczników w Polsce

Spadek cen świń w Polsce wyhamował. Jedynie część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych obniżyła stawki. Na przykład PW Laskopol wprowadził korektę w wysokości 60 gr i skupuje świnie po 7,90 zł/kg. Z drugiej strony podlaski ZM Bost podniósł stawki o 10-20 gr. 

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 7,90 zł/kg do 8,70 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 10,80 zł/kg. Ale dochodzą do nas informacje, że lokalnie zakłady oferują nawet 11,50 zł za kg w klasie E. i nie wykluczają dalszych podwyżek.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w dniach 15–21.05.2023 r. notowany był dalszy spadek cen zakupu żywca wieprzowego. Krajowi dostawcy za świnie rzeźne uzyskiwali przeciętnie 8,65 zł/kg, o 1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 4 proc. mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie żywiec wieprzowy był o 33,5 proc. droższy niż w analogicznym okresie 2022 r.

Spada skup żywca wieprzowego

W Polsce (według wstępnych danych GUS) w okresie styczeń–kwiecień 2023 r. do podmiotów skupujących dostarczono o 3 proc. mniej żywca wieprzowego niż rok wcześniej. Było to 563 tys. ton.

W Niemczech ceny świń utrzymane na rekordowym poziomie 

Na dużej niemieckiej giełdzie VEZG ceny świń nie wzrosły. Stawka za tuczniki została utrzymana na zeszłotygodniowym, rekordowym poziomie 2,38 euro/kg. Będzie obowiązywała do 7 czerwca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,73 zł/kg.

- Nieznacznie zwiększona podaż w zupełności wystarcza na pokrycie popytu ze strony rzeźni - wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa VEZG.

Czarniak: temat podwyżek cen świń wcale nie jest skończony

Bartosz Czarniak z z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus” zauważa, że jakakolwiek zmiana stawki w górę w Niemczech będzie tylko i wyłącznie kolejnym rekordem cenowym.

- Na małej giełdzie króluje stawka 2,52 Euro (11,40 zł) za klasę E, natomiast na dużej jest to 2,38 Euro (10,80 zł). Już sama różnica między obiema formami sprzedaży wskazuje, że temat ewentualnych podwyżek wcale nie jest skończony, a do tego, na sesji VEZG rozpatrywano nawet cenę 2,43 euro, co tylko dowodzi, że podaż wcale nie jest taka optymalna względem popytu - ocenia ekspert.

Francuska wieprzowina może jechać do Chin

W ostatnim czasie Chiny szeroko otworzyły swój rynek wieprzowy dla francuskich producentów. Z Francji eksportowane mogą być zarówno świnie, jak i mięso oraz wyroby peklowane. I choć import wieprzowiny do Państwa Środka maleje od 2020 roku, to chiński rynek jest nadal atrakcyjny. Na sprzedaży francuskich świń do Chin mogą skorzystać także polscy hodowcy.

- By dać dobrą cenę francuskie zakłady wieprzowe będą musiały mieć dostęp do stosunkowo taniego surowca, który w jakimś stopniu zastąpi i uzupełni produkcję na potrzeby krajowe, a francuską świnię będzie można przerobić na potrzeby eksportu właśnie do Chin. I tu pojawia się szansa dla polskich czy rumuńskich rolników, ale również dla zakładów przetwórczych. Za nie wcześniej niż dziewięć miesięcy będzie można powiedzieć czy właśnie ten kierunek jest realizowany - czytamy w najnowszym numerze biuletynu Mięsne Fakty, wydawanego przez Związek Polskie Mięso.

Także Niemcy mają powody do zadowolenia, bo Korea Południowa, czyli kluczowy rynek zbytu w regionie azjatyckim został ponownie otwarty dla niemieckiej wieprzowiny. 

Polpig: taniejące zboża poprawiają opłacalność produkcji świń

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig ocenia, że doniesienia medialne o zatwierdzeniu kolejnych francuskich zakładów przetwórczych przez inspektorów chińskich oraz dopuszczenie eksportu wieprzowiny z Niemiec do Korei Południowej sprzyjają podnoszeniu cen skupu. 

- Taniejące zboża poprawiają opłacalność produkcji. Podaż żywca wieprzowego pozostaje na niskim poziomie w całej Unii Europejskiej. Rosnące ceny skupu świń mają przełożenie na mniejszą konkurencyjność unijnej wieprzowiny na rynkach światowych - wyjaśnia Polpig. 

Natomiast Wielkopolska Izba Rolnicza ocenia, że pomimo wzrostu cen, opłacalność tuczu otwartego pozostaje pod kreską, ze względu na bardzo wysokie ceny warchlaków z importu. W nieco lepszej sytuacji są producenci świń w cyklu zamkniętym, dodatkowo objęci wsparciem w postaci dopłat.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 26 maja 2023 roku (w porównaniu do cen z 19 maja 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 8,05 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 8,00-8,40 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 8,20-8,60 zł/kg (bez zmian);
 • Złotex, Złoczew - 8,20 zł/kg (bez zmian);
 • Kawiks Patoki - 8,70 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 7,90 zł/kg (spadek o 60 gr);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 10,80 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 8,20-8,60 zł/kg (wzrost o 10-20 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,30 zł/kg (spadek o 10 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 8,10 zł/kg (spadek o 40 gr);
 • Mróz – 10,40 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 80 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. wrzesień 2023 15:28